Дъблин се възхищава от средновековните български ръкописи
Източник: Министерство на културата
Директорът на Националния музей на Ирландия д-р Патрик Уолес изрази своето и на ирландските историци възхищение към българския дух, съхранил през вековете писменост, вяра и култура и поздрави България с предстоящото присъединяване към ЕС.
Гости на представянето бяха университетски преподаватели, историци, изследователи на древни ръкописи от Националната библиотека на Ирландия и от библиотеката на Университета „Тринити”, посланици, дипломати, българи, живеещи в Ирландия.
Представянето на средновековните ръкописи на България се реализира по проект по Комуникационната стратегия за присъединяване на България към ЕС на Министерство на културата в сътрудничество с Посолство Дъблин. Проектът е продължение на инициативата за запознаване на ирландската общественост с българската културна идентичност, стартирала с откриването на изложбата „Кирилската азбука” в Представителството на Европейската комисия в Дъблин.
В Представителството на Европейската комисия в Дъблин заместник-министърът на външните работи на Република България Любомир Кючуков откри изложбата, посветена на Кирилската азбука. В приветствието си към гостите заместник-министър Кючуков подчерта значението на азбуката като най-безспорното послание към партньорите от ЕС на нашата национална идентичност. Приветствие от ирландска страна поднесе държавният министър в Департамента по външните работи Конър Ленихън, а от името на Представителството на Европейската комисия – неговият ръководител – Мартин Терит. Сред гостите присъстваха членове на дипломатическия корпус, партньори от ирландските институции, приятели на България и български граждани, живеещи в Ирландия.
В рамките на проекта за представяне на кирилската азбука в Ирландия, реализиран по Комуникационната стратегия от екип на Художествената академия с ръководител доц. Кирил Гогов, бе организирана „работилница за кирилицата” за ирландски ученици. Български студенти от Академията представиха урок по писане на кирилски букви. Заедно с ирландските ученици те изработиха плакат и изписаха на кирилица: „творя”, „свобода”, „азбука”. Изложбата, посветена на Кирилската азбука ще бъде отворена за ирландската общественост до средата на м. декември.