Руската православна мисия в Йерусалим отпразнува 160-годишнината си
Източник: SOP
Руската православна мисия в Йерусалим отпразнува на 26 октомври 160-годишния си юбилей с тържествено заседание под председателството на митрополит Кирил Смоленски, председател на Отдела за външни отношения на Московската патриаршия. Заседанието се проведе в присъствието на йерусалимския патриарх Теофил ІІІ, глава на Православната църква в Израел, палестинските територии и Йордания, а така също и на множество руски личности, членове на епископата, дипломати и учени.
„Сто и шестдесет години е дълъг период, много неща са се променили в Светите земи, както и в другата част на света, но едно нещо си остава неизменно – Божието присъствие чрез великата благодат, обилно изливаща се върху тези земи”, заяви митрополит Кирил в уводната си реч.
По-важните моменти от тържествата са откриването на изложба, посветена на руските поклонници в Светите земи, концерт на руски богослужебни песнопения, а също и литургията на 28 октомври, съпътствана от освещаването на новия храм на обителта в Ейн-Карем, западно от Йерусалим, в която се подвизават монахини от Русия. Основите на църквата са били положени през 1913 година, но строежът й е бил преустановен през Първата световна война и Руската революция. В последно време изграждането й бе подновено и вече е към края си.
По време на пребиваването си в Йерусалим, митрополит Кирил посети също намиращите се наблизо Елеонски и Гетсимански манастири, които до скоро бяха под юрисдикцията на Руската задгранична църква, възстановила миналия май общението си с Московската патриаршия.
Руската мисия в Йерусалим е създадена през 1847 година с цел да приема руските поклонници, които до Революцията през 1917 година са се стичали десетки хиляди в Светите земи. Множество църкви и страноприемници са били изградени върху терени, закупени от Руското имперско дружество в Палестина. От 1947 година собствеността на Руската мисия в Йерусалим, в която влизаха и четири манастира, беше разделена между Московската патриаршия и Руската задгранична църква.