„Иконата в съвременния свят“ – за чудото на вярата, което преминава във вечността



Познаваме ли добре иконата? Защо и как трябва да я почитаме? Образът необходимо богословие ли е, каквото е словото?
Съвременният човек има множество въпроси относно иконата и мястото ѝ в духовния му живот. Отговор на всички тях дава великолепно композираният сборник „Иконата в съвременния свят“ (Омофор, 2020). Негов съставител е Илиана Александрова, юрист, преводач и редактор. Завършила е право в СУ „Св. Климент Охридски“ и практикувала активно в областта на гражданското, административното, търговското и нестопанското право. Има богат опит в книгоиздателската дейност и в управление на проекти на организации с нестопанска цел. Сертифицирана е като медиатор, вписан в регистъра на Министерство на правосъдието, със специализация в търговско-правните и семейни спорове. Административен директор е на фондация „Покров Богородичен“, управител на издателство за православна литература „Омофор“ и главен редактор на списание за вяра, история и култура „Свет“.
Отговорите винаги се разкриват тогава, когато въпросите почукат на вратата настойчиво, пише в предговора на изданието доц. д-р Мариян Стоядинов:

„Текстовете, включени в настоящия сборник, отговорят на въпроса за смисъла на иконата посредством интонацията, почерка и индивидуалния мотив на всеки от авторите. В тях се съдържа както „основният тон” на това, което сме възприели от дарованията на Светия Дух и предходните поколения, така и специфичният отговор на въпроси, които стоят пред всеки мислещ човек в Църквата и не само.“

Изданието представя задълбочени и изчерпателни отговори на всичко онова, което свързваме с иконите – произход и богословско осмисляне, символи и сюжети, стилове и художествени похвати и тяхното развитие, понятие за каноничност, спорове за иконите и тяхното бъдеще. Особената ценност на изданието е в експертния прочит на всички тези теми от едни от най-видните съвременни изследователи и богослови.
Юлия Станкова – художник и богослов, в своя анализ на византийската икона и ролята ѝ като посредник в нашия диалог с Библията, пише следното:

„Ако проследим какво се случва с иконописта през вековете, ще видим, че тя непрекъснато се променя и е силно повлияна от движенията на човешкия дух през поколенията. За разлика от библейския текст, който не се променя, а е даден един и същ веднъж завинаги. Ето защо двата феномена – библейският текст, от една страна, и неговите художествени интерпретации, от друга – се допълват и „взаимно се изясняват“, както се произнасят отците, които заседават на събора:
„Изобразяването е неразделно от Евангелското повествование, и обратното – евангелското повествование от изобразяването. При това и едното, и другото е добро и достойно за почитане, защото взаимно се обясняват едно друго и несъмнено се доказват едно друго.“
Да, те съществуват заедно, взаимно се изясняват, но не са съпоставими, защото едното произтича от другото, едното е следствие от другото.“

Иконописецът Леонид Успенски вижда иконата преди всичко като „свидетелството, което тя носи на съвременния човек: свидетелство за победата на човека над всеки разпад и разложение, свидетелство за друг начин на живот, който поставя човека в друга перспектива по отношение на неговия Създател, в друга насоченост спрямо падналия в грях свят, дава му друго разбиране и поглед към света.“

В сборника са представени също и анализите на: епископ Атанасий Йевтич за иконата и Въплъщението, на Карл Кристиан Фелми за христологията като богословие на иконата, Христос Янарас за прехода към ипостас чрез иконописта, дякон Андрей Кураев за иконата в Библията, Павел Евдокимов за Божественото изкуство, протопрeзвитер Стаматис Склирис за византийската икона, Егон Сендлър за интерпретацията на цветовете в иконописта, Олеся Николаева за творчеството и канона, Лазар Предраг Маркович за важността на автентичността и въздържането от копиране, както и на преподобни Софроний Сахаров и неговите разсъждения за творчеството.
Тези забележителни, стойностни текстове са придружени от богати илюстрации и снимки, които допринасят за пълното читателско изживяване и обогатяване.
Задачите и целите на иконописта, начините и средствата за тяхното постигане, развитието и бъдещето на иконата – това е сърцевината на настоящото издание, което не само образова и обогатява, но и провокира читателите, независимо дали те за първи път се докосват до църковното изкуство, или са изследователи на „чудото на вярата“, както пише проф. Павел Евдокимов:

„Иконата е чудо на вярата. Въпреки че по-съвършената техника и смелостта на новите ритми ни вълнуват винаги, сами по себе си те остават „човешки материал“, религия, свързана с човешкото, мимолетното. Силата на иконата извира от нейното съдържание, тя явява Духа. Иконописта ни приобщава към свръхсетивното; емпиричната реалност бледнее при досега си с първообразите на божествената мисъл.“

Текстът на преподобни Софроний Сахаров относно творчеството е зенитът на настоящото издание и акцентира върху необходимостта от това човек да се стреми непрекъснато да разширява познанието си за Бога, за да бъде Негов сътрудник в творенето на света. Истинското творчество, а в това число и иконотворчеството, трябва да произвежда плодове, които остават във вечността, според думите на св. Софроний:

„Само творчество, което съвпада с волята на небесния ни Отец, произвежда плодове, които могат да преминат във вечността. (…) Подражавайки на Христос, Който е казал „нищо не върша от Себе Си, но както Ме е научил Моят Отец, тъй говоря“ (Иоан 8:28), и ние трябва да се стремим към това, както отбелязва и старецът Силуан: „Съвършените нищо не говорят от себе си… Те говорят само това, което им дава Духът Свети“.

И това е всъщност истинското творчество, най-високото от всичко, което е достъпно за човека. Не пасивно, а чрез творческия подвиг човекът върви към тази свята цел; без при това да губи съзнание, че никак не бива той самият да твори Бога по своя образ и подобие – изкушение, в което изпадат много философи и даже богослови.“

За поръчки от издателството: фондация „Покров Богородичен“, издателство „Омофор“, бул. Черни връх 68, София 1470, тел. 0886 149 991.
За онлайн поръчки от сайта на издателство “Омофор”ТУК>>>
За онлайн поръчки от ателие-книжарница „Къща за птици“ТУК>>>

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...