Строго секретно: Отчет на ДС за репресии срещу духовенството до 1958 г.
Сайтът desebg.com публикува онлайн строго секретен доклад за състоянието на агентурно-оперативната работа сред духовенството и сектите. Документът се отнася за 1958 г. и е съставен от I отдел на Трето секретно политическо управление на ДС за борба с контрареволюцията. То е предшественик на Шесто управление за борба с идеологическата диверсия и функционира в периода 1952-1961 г.
ДС отчита, че в този период „вражеският контингент” в православната църква наброява 742 души, сред католиците – 109 лица, а сред сектите (определението е на ДС, б. а.) – 314.
Направена е ретроспекция за периода след 1949 г. Констатира се, че влиянието на религиозните общности е слабо. „Особено рязко се намали тяхното влияние след процесите над протестантските пастори през 1949 г., процесът сред католическите попове през 1952 г. и над теософите през 1953 г.”, се посочва в доклада.
Според данните в документа след 9 септември 1944 г. „са репресирани 97 православни духовници, от които 13 са осъдени на смърт; 99 католически свещеници, от които 31 са в затвора, а 5 ликвидирани и 46 протестантски духови лица”.
Интерес представлява информацията, че според ДС някои висши духовници в БПЦ са съдействали за укриването от „народната власт” издирвани от нея лица.
Такива са примерите с Търновския митрополит Софроний, с чиято помощ е укрит в продължение на 6 години между 1945-1951 г. бившият подофицер от авиацията Господин Запрянов в Дряновския, Къпиновския и Присовския манастири.
Още по-показателен е случая с Никола Коларов, общественик, журналист и активист на македонското движение в България. Той е осъден от „Народния съд” на 10 години затвор, но със знанието и съдействието на патриарх Кирил той се укрива до 1956 г. в църковно стопанство край Пловдив.
В доклада са посочени и примери на съпротива срещу комунистическата власт или случаи, при които свещеници са репресирани от режима. Такъв е примерът със свещеника Димитър Ройдев от с. Розово, Казанлъшко, който за това, че поздравил група кооператори с израза „Добър ден, роби” е бил осъден.
Цитирани са изказвания на различни свещенослужители, които ДС намира за опасни. Представен е подробна статистика за работата на отдела срещу духовенството. | www.desebg.com, снимка: www.lostbulgaria.com
Отчет на ДС за репресии срещу духовенството до 1958 г.