Нова инициатива на Православие.БГ: месечни беседи под надслов „Православие и съвремие“
„Недейте се съобразява с тоя век“, гласят едни слова на свети апостол Павел. В стремежа си да е верен на този евангелски призив обаче, съвременният християнин неизбежно се изправя както пред вечни, така и пред съвсем нови въпроси, които трябва да преосмисли и реши в себе си, за да се „преобрази с обновен ум“.
За да предложи повече възможности за дискусия и диалог, Православие България полага началото на нова инициатива – поредица от месечни беседи, посветени на съвремието, видяно от православна перспектива.
В навечерието на Неделя Сиропустна ви очакваме на първата среща на тема „Покаяние и прошка„.
Домакини на поредицата срещи „Православие и съвремие“ са:
свещ. доц. д-р Стоян Чиликов – лектор
Свещеник в храма „Св. Георги“ в столичния квартал „Дървеница“ и преподавател при катедрата по теология на Философско-историческия факултет на Пловдивския университет. Той е автор на книгите „Учението за Божията Майка в богословието на св. Григорий Палама“ (2003), „Спасението на човека според св. Йоан Златоуст“ (2006), „Въведение в богословието на отците“ (2007), „Красотата на света“ (2007) и „Православната вяра и живот“ (2012).
доц. Костадин Нушев – модератор
Преподавател по нравствено богословие в Богословския факултет на СУ. Води курс по християнска биоетика в магистърска програма на Философския факултет на СУ. Член е на Централната етична комисия по трансплантация, на Съюза на учените в България (председател на Секция „Богословски науки“) и на научния съвет на Центъра за изследване на религиите към СУ. Автор е на пет самостоятелни книги (монографии и студии), на над 30 публикации в научни издания и на множество статии в църковния периодичен печат и православни интернет издания.
Специален гост-лектор на първата среща на тема „Покаяние и прошка“ е…
доц. д-р Мариян Стоядинов
Зам.-декан и преподавател по догматическо богословие в Православния богословски факултет на Великотърновския университет. Автор е на книгите „Символите на Църквата – от апостолския век до тържеството на Православието“, „Божията благодат – богословско изследване“, „Църква. Общност. Общество“, „Иконология на догмата“. Преводач, редактор и издател на многобройни статии и книги на православна тематика.
Срещите от поредицата „Православие и съвремие“ са отворени за всеки, който се интересува от евангелските истини и християнския поглед към съвременната действителност: за богослови, хуманитаристи, преподаватели, студенти… За вярващи и невярващи. Вход: свободен.
Къде: ателие-книжарница „Къща за птици“ (София, ул. Проф. Асен Златаров 22)
Кога: 14 март (четвъртък), 18:30 ч.