Източник: БНТ
Най-старият православен храм в района на Сакар планина е църквата “Успение Богородично” в село Михалич, Свиленградска община. Храмът е построен през 1857 година. Сега е полуразрушен, запустял и никой не помни кога за последен път в него е правен ремонт.
Повечето църкви в района са опожарени през 1913 година, а тази, изградена от дялан камък, е запазена. Има уникални икони и църковна утвар. На необичайно място – на вратата към олтара е изобразен Исус Христос с агнец в ръце. Вместо метални, свещниците са каменни, а полилеите – дървени. Старинният купел за кръщене е изработен през 1835 година. Истинско чудо е, че и тази дарохранителница е оцеляла до днес.
"Дарохранителница има във всяка църква и в нея се съхраняват мощите на един светец, което е най-святото място в църквата", обяснява Магда Милчева – етнограф в Историческия музей, гр. Хасково.
Вместо свети мощи обаче, откриваме само паяжини. Село Михалич е накрая на картата на България – само 2 километра го делят от границата ни с Турция. Тук живеят около 50 възрастни хора, които не могат да се грижат за храма. До момента нито една институция не е взела мерки за опазването на това историческо богатство.
Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>
Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>