Света Татяна – покровителка на руските студенти
На 25 януари студентите в Русия отбелязаха весело и шумно своя празник – "Татянинден". По стара традиция още от времето на царска Русия руското студентско братство смята светицата за свой патрон. Както обикновено, руският Патриарх Алексий отслужи на този ден божествена литургия в университетския храм "Св. мъченица Татяна" при най-старото и реномирано руско учебно заведение – Московския университет. Св. Татяна е неговата небесна покровителка.
Все пак произходът на тази традиция е доста тайнствен. Как е възникнала тя? Реших да задам този въпрос на настоятеля на храма "Св. Татяна" протойерей Максим Козлов.
Обикновено го обясняват с това, че именно на този ден през 1755 г. императрица Елизавета Петровна е подписала указ за основаването на Московския университет. Казват, че Иван Иванович Шувалов, който предложил това на императрицата, избрал тази дата, защото майка му се казвала Татяна. И ето ви логическата верига: рожденият ден на Московския университет – храм "Св. Татяна" – светицата като патрон на всички руски студенти. Но в тази версия има очевидни несъответствия. Да започнем с това, че университетският храм е осветен от митрополит Платон през 1791 г., когато нито Елизавета Петровна, нито Шувалов не са били между живите. Естествено би било храмът да бъде посветен на някой светец, свързан с просветна или богословска дейност…
Пък и на този ден се споменават няколко светци…
И въпреки това е била избрана мъченица, за която ние дори и не знаем почти нищо. Но ако се замислим, ще видим, че изборът е изпълнен с дълбок смисъл. Девицата Татяна е живяла в Рим през III век и е била дякониса. Това е древен църковен чин, означаващ милосърдно или, както биха казали днес, социално служене на ближните. Тя изповядала, че е християнка и след страданията приела мъченическа смърт.
И какво в това житие свързва св. Татяна с днешните студенти?
Да, това е въпросът: има ли общи неща, които да свързват мъченицата и руското студентство? И дори по-широко – нея и онази част на руското общество, което преди е било наричано "образовано съсловие", а днес – "интелигенция"? Първо, св. Татяна е засвидетелствала чрез живота си единството на слово и дело, което образованите хора далеч не винаги успяват да направят. Това е много важно и дълбоко поучително. Второ, св. Татяна е била девица, тоест е явила в своя живот добродетелта на чистотата и целомъдрието – нещо, което е твърде актуално за днешната младеж, пък и за цялата интелигенция. Та нали ако в душата ти липсва чистота и стремеж да живееш според Божията правда, всичките ти проповеди и призиви към другите да се поправят ще бъдат напразни. И още едно важно обстоятелство: тя е съчетавала вярата и активната, дейна любов към ближните. Също рядка добродетел при хората, заети с наука. И последно. Нейният мъчител, римският император Александър Север, е бил, така да се каже, религиозният глобалист на онази епоха. Той е събрал в римския Пантеон изображенията на боговете, почитани от народите на империята. По същество той е предложил: покланяйте се на когото искате, но не смятайте никого за безусловно истинен. Но християните, сред които била и св. Татяна, не можели да се съгласят, че Христос е "един от". Ако настояваш върху изключителната истина на вярата, без да го свързваш с любов, ти ставаш фанатик, но при светицата тази убеденост в Христовата истина е водела до любов към хората. Убедеността в истинността на християнството, от една страна, и липсата на фанатизъм, от друга – ето пътят на светостта, който е толкова актуален днес. Ето защо смятам, че житието на св. Татяна ще се прочете не без полза от всички, за които смисълът на живота не е само в грубото наслаждаване на нейните блага.
Благодаря Ви, отец Максим, и честит празник!