Литийно шествие в памет на св. Георги Софийски Най-нови
На 26 май Българската православна църква чества паметта на св. Георги Софийски Най-нови. По случай празника днес от 18 ч. в параклиса „Св. Георги Софийски Най-нови“ в близост до лобното място на светеца в двора на Александровска болница ще се отслужи вечерно богослужение, оттам ще потегли и литийно шествие към ротондата „Св. Георги“, което ще премине по маршрута: бул. „Пенчо Славейков“, бул. „Витоша“, ул. „Солунска“, ул. „Христо Белчев“, ул. „Цар Калоян“. А в утрешния ден в болничния параклис ще бъде отслужена и празнична св. Литургия.
С днешното литийно шествие се възобновява 400-годишната традиция, съществувала до 1945 г. Шествието тръгва от мястото, където светецът мъченически е пострадал през 1534 г. и стига до ротондата, където се намира гробът му.
След Освобождението на България в шествието участват столични духовници, лекари, студенти по богословие и медицина, ученици от Софийската духовна семинария и миряни от София и страната. Чрез възобновената традиция инициаторите искат да насочат вниманието и към настоящата кампания за набиране на средства за ротондата „Св. великомъченик Георги“.
Идеята за изграждането на болничен параклис датира още от 1913 г., но се осъществява едва през 2007 г. В началото на 2012 лекари и духовници подеха инициатива за набиране на средства и материали за довършването на строителните дейности и за изографисването на храма. През 2013 г. обновеният параклис е осветен и отваря вратите си за лекари, пациенти и техните семейства.
Според църковното предание свети Георги Софийски Най-нови е заловен от турските власти и е подложен на ужасяващи мъчения на мястото, което днес се намира в двора на Александровската болница при ъгъла на улиците „Св. Георги Софийски“ и бул. „Пенчо Славейков“. Там светецът е бил подложен на ужасяващи мъчения, след отказа му да се откаже от християнската си вяра. Осъден е на обесване със заповедта тялото му да бъде оставено на бесилката три денонощия – с намерението така да бъде оборена вярата на християните в нетленните мощи и във възкресението на мъртвите. Мъченикът обаче предал Богу дух преди да бъде обесен, въпреки това палачите му го окачили на въжето и оставили тялото му да виси три денонощия на бесилото. За това време тялото на светеца не само не показало признаци на тление, но от него се носело необикновено благоухание.