Раннохристиянска гробница с уникални стенописи показаха археолози в Пловдив
Нов уникален експонат вече може да се види в Археологическия музей в Пловдив. Това е раннохристиянска гробница от началото на 4-и век с напълно запазени уникални стенописи, съобщава БТА. Тя принадлежи към южния некропол на Филипопол.
Експонатът е намерен на ул. „Г. М. Димитров“ при изкопни дейности на ЕВН. Стенописите са идеално запазени и са гордост за всеки световен музей, отбеляза археологът Мая Мартинова, която от 2012 г. е ръководител на проекта по реставриране и консервиране. На двете дълги стени на гробницата са изобразени две новозаветни сцени – изцелението на паралитика и възкресяването на Лазар.
Също така, от вътрешната страна на по-малките стени може да се види изображение на евхаристиен съд, надписът Алфа и Омега, както и два пауна – древен християнски символ на възкресението.
Никъде в света до този момент не е открит стенопис на гробница с изображение на възкресяването на Лазар, подчерта директорът на музея Костадин Кисьов. Той допълни, че е рядкост музей да експонира цяла гробница, напълно реставрирана и запазена.
Снимки: Наташа Манева, в-к „2-4 часа“