Пловдивският митрополит Николай с призив към кмета на Панагюрище
Пловдивският митрополит Николай е изпратил писмо до кмета на Панагюрище Никола Белишки във връзка с отбелязването на годишнината от Априлското въстание, което тази година съвпада с Великден. В откритото писмо Пловдивският митрополит призовава кмета и общинските съветници да изместят честването на годишнината от 1-ви на 2-ри май. Ето какво се казва в апела на архиерея: „През тази година денят 1-ви май (неделя) е Великден, денят на Светлото Христово Възкресение – най-великият празник. Този ден е тържество на Възкресението и ден за прослава на нашия Спасител Господ Иисус Христос. На този ден църквите се изпълват с многохиляден народ. Великден е Празникът на празниците… На Великден не се освещават нови църкви, не се ръкополагат дякони и свещеници, не се извършват венчания. Това в още по-голяма степен се отнася за споменаването на покойниците, не се прави помен, а зарята-проверка по същество представлява помен в светски вариант, както изобщо отбелязването на смъртта. Защото Иисус Христос дойде, за да я победи и я победи!…
Моля Ви, чисто човешки, да помислите и прецените дали е уместно и трябва ли честването на годишнината от Априлското въстание, което се пада на 2-ри май, да бъде измествано и отбелязвано непременно на 1-ви май, с което се създава конфликт с нашия общ християнски празник Великден? Не вярвам панагюрци да искат точно на Великден централният храм на града да бъде затворен, или с ограничен достъп, за да се провежда театрална възстановка. Впрочем затварянето на храма точно в този ден, от гледна точка на Църквата, е недопустимо и немислимо, т.е. няма как да стане.
Разбира се, Църквата няма как да попречи, ако някои светски фактори много настояват зарята-проверка и другите мероприятия да бъдат проведени точно в Неделята на Светлото Христово Възкресение. Просто в този случай нито аз, нито който и да е друг свещеник ще участваме в събитието и отсега заявяваме, че светските чествания точно в този ден са в противоречие със светата православна вяра, Христовата Църква и се приемат от вярващите християни за богохулство и грях.
Макар че по принцип през цялата Светла седмица не се правят помени, по изключение (по икономия) бих дал разрешение на вярващите християни да присъстват на зарята-проверка, ако тя се проведе на 2-ри май. Впрочем, забележете, че зарите-проверка за отбелязване на различни дати от историята на нашия народ винаги се провеждат в самия ден (19 февруари, 3 март, 2 юни и т.н.), а не в предходния ден. Нищо не налага зарята от 2 май да бъде преместена на 1 май. Видимо сам Бог не иска да е така…
Апелирам към съвестта Ви на православни християни да обмислите още веднъж идеята за отбелязване на Априлското въстание и да решите тържествата да бъдат организирани в неговия истински ден – 2 май. С това честването на националния празник не само няма да бъде увредено, но напротив неговото значение ще бъде още по-силно подчертано. Ако стане непосредствено след най-великия Християнски празник – Великден. Както тази година сам Бог е промислил да бъде…“
Кметът на Панагюрище и неговият екип обаче са категорични, че нямат никакво желание да влизат в конфликт с Митрополията, но няма да местят на 2 май честванията на Априлското въстание, тъй като от 40 години насам те винаги са на 1 май вечерта, съобщава публикация на вестник „Труд“.
„Денят е 1 май, ние не го местим и той е заложен в Наредбата на ОбС-Панагюрище. Възстановката, която се прави в рамките на 40-50 минути, е винаги в следобедните часове след 16 ч., няма никакъв конфликт и времето на провеждане са съгласувани с Църквата“, коментира кметът. Той припомня, че през 2005 г. Великден е съвпаднал с 1 май и тогава Църквата не е реагирала. Кметът пък не може еднолично да промени датата на честванията на 140-годишнината от Априлското въстание, тъй като подготовката за юбилея са започвали през 2015 г. и датата е съгласувана със Сдружението на възрожденските градове в България.
„Това, което е станало през 1876 г., по никакъв начин не е работило против вярата и не е засенчва значението на Възкресение Христово и на светата Църква. Не искам да влизам в задочен диалог с Негово Високопреосвещенство. Уверен съм, че ще намерим начин да решим този конфликт, който е въпрос на разговори, а не конфликт. Ще намерим начин да отбележим и празника и почитта към предците ни подобаващо, без да си пречат един на друг“, коментира още кметът на Панагюрище“, отбелязва още кметът пред „Труд“.