Румънски духовници се включват в Седмица на молитвата за християнско единство
По решение на Св. Синод на Румънската църква, православни богослови и свещеници, които имат опит в междухристиянския диалог и са се обучавали на Запад, ще присъстват – без литургично участие, на молитвени събрания на други християнски общности в рамките на „Седмица на молитвата за християнско единство“.
Седмицата на молитвата за християнско единство през 2017 г. е вдъхновена от думите на свети апостол Павел: „Защото любовта Христова ни обхваща…“ (2 Кор. 5:14).
Всеки ден в периода от 18 до 25 януари молитва за християнско единение ще бъде отправяна в различна християнска църква на Букурещ – в „списъка“ на Седмицата са храмове на Англиканската, Католическата, Арменската и Лутеранската църква. Православната църква в Румъния не се включва за първи път в тази инициатива – през 2016 година православното богослужение, на което присъстват инославни християни, бе в патриаршеската катедрала „Св. св. Константин и Елена“. Тази година обаче Св. Синод на Румънската църква взе решението то да се отслужи в църквата „Св. Силвестър“ в румънската столица. Във въпросния храм се съхранява частица от мощите на св. Силвестър, папа Римски, която е дар на румънските православни от католическия храм „Св. Силвестър“ в Рим. Дарът е приет през 2002 година от покойния румънски патриарх Теоктист.
Причината съсредоточието на православното участие в Седмицата на молитвата да се премести от патриаршеската катедрала в храма, посветен на свети Силвестър, е и символично – за да се покаже важността на междухристиянското общуване на ниво енория и единните сили на християните в различни културни и социални проекти, които са от полза за всички общности.
Диалогът и взаимодействието с хора от други християнски общности е важно за православните румънци дори само заради това, че измежду близо 700-те православни румънски енории в диаспора, едва 30 имат собствени места, където да извършват богослуженията си, а останалите са им предоставени от католическите или протестантските общности в западните страни, се казва в съобщението на румънския патриаршески сайт. | basilica.ro