Архиепископът на Америка: Архиепископ Яков премина моста в знак на протест срещу разделението и расовата несправедливост в САЩ
Вчера, в публикация в социалните мрежи Американският архиепископ Елпидофор насочи вниманието към 56-ата годишнина от „Кървавата неделя“, като подчерта ролята на покойния архиепископ на Америка Яков (Кукузис) като единствения национален религиозен лидер, участвал в похода от Селма до Монтгомъри.
Архиепископът каза: „Днес се навършват 56 години от Кървавата неделя и похода от Селма, където мнозина проляха кръвта си в името на равноправието. Само осем дни по-късно архиепископ Яков, вечна и блажена да е паметта му, беше единственият национален религиозен водач, който премина по същия мост в знак на протест срещу разделението и расовата несправедливост в Америка.“
На 7 март 1965 г., известен в историята като „Кървавата неделя“, около 600 души тръгват на поход от 54 мили от Селма, Алабама, до сградата на Капитолия в Монтгомъри. Те отбелязват смъртта на Джими Лий Джаксън, който е прострелян на 18 февруари, докато се опитва да защити майка си по време на демонстрация в защита на гражданските права. След като участниците преминават моста Edmund Pettus в покрайнините на Селма, щатски военни части ги нападат, събарят мнозина на земята и ги удрят с палки. Друг отряд войници изстрелва сълзотворен газ, докато конни полицаи арестуват участници в шествието.
Походът получава национален отзвук, когато кадри от събитието са излъчени в цялата страна.
На 15 март президентът Линдън Б. Джонсън се обръща към общата сесия на Конгреса, заявявайки: „Пред нас не стои въпросът за правата на държавата или националните права. Има само борба за правата на човека. Вече чакахме 100 години и повече, и времето за чакане свърши.“ На 17 март в Монтгомъри окръжният съдия Франк Джонсън-младши се произнася в полза на демонстрантите. „Законът е ясен“, пише съдията, „правото на протест към правителството за поправяне на която и да е несправедливост може да се упражнява от големи групи… и може да се упражнява чрез походи, дори по обществени магистрали.“
На 21 март, защитени от войските на Националната гвардия, около 3200 защитници на правото на глас напускат Селма и тръгват към Монтгомъри, изминавайки по 12 мили на ден. На 25 март пред сградата на Капитолия в Монтгомъри стоят 25 000 души.Тези събития се оказват ключът към приемането на Закона за правото на глас от 1965 г.
Today is the 56th anniversary of #BloodySunday, the Selma march where many bled for equal rights. Just eight days later, Archbishop Iakovos of blessed memory marched over the same bridge– the only national religious leader, to bridge the divide of racial injustice in America. pic.twitter.com/VKUzEixuio
— Elpidophoros (@Elpidophoros) March 7, 2021
Източници: orthodoxtimes.com; politico.com