Архиепископът на Америка: Архиепископ Яков премина моста в знак на протест срещу разделението и расовата несправедливост в САЩ



Архиепископ Яков (Кукузис)

Вчера, в публикация в социалните мрежи Американският архиепископ Елпидофор насочи вниманието към 56-ата годишнина от „Кървавата неделя“, като подчерта ролята на покойния архиепископ на Америка Яков (Кукузис) като единствения национален религиозен лидер, участвал в похода от Селма до Монтгомъри.

Архиепископът каза: „Днес се навършват 56 години от Кървавата неделя и похода от Селма, където мнозина проляха кръвта си в името на равноправието. Само осем дни по-късно архиепископ Яков, вечна и блажена да е паметта му, беше единственият национален религиозен водач, който премина по същия мост в знак на протест срещу разделението и расовата несправедливост в Америка.“

На 7 март 1965 г., известен в историята като „Кървавата неделя“, около 600 души тръгват на поход от 54 мили от Селма, Алабама, до сградата на Капитолия в Монтгомъри. Те отбелязват смъртта на Джими Лий Джаксън, който е прострелян на 18 февруари, докато се опитва да защити майка си по време на демонстрация в защита на гражданските права. След като участниците преминават моста Edmund Pettus в покрайнините на Селма, щатски военни части ги нападат, събарят мнозина на земята и ги удрят с палки. Друг отряд войници изстрелва сълзотворен газ, докато конни полицаи арестуват участници в шествието.

Походът получава национален отзвук, когато кадри от събитието са излъчени в цялата страна.

На 15 март президентът Линдън Б. Джонсън се обръща към общата сесия на Конгреса, заявявайки: „Пред нас не стои въпросът за правата на държавата или националните права. Има само борба за правата на човека. Вече чакахме 100 години и повече, и времето за чакане свърши.“ На 17 март в Монтгомъри окръжният съдия Франк Джонсън-младши се произнася в полза на демонстрантите. „Законът е ясен“, пише съдията, „правото на протест към правителството за поправяне на която и да е несправедливост може да се упражнява от големи групи… и може да се упражнява чрез походи, дори по обществени магистрали.“

На 21 март, защитени от войските на Националната гвардия, около 3200 защитници на правото на глас напускат Селма и тръгват към Монтгомъри, изминавайки по 12 мили на ден. На 25 март пред сградата на Капитолия в Монтгомъри стоят 25 000 души.Тези събития се оказват ключът към приемането на Закона за правото на глас от 1965 г.

Източници: orthodoxtimes.com; politico.com

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...