Християнското поклонение може да бъде ключът към възстановяване на живота в Светите земи
Независимо дали става дума за търсене на отговори на трудни въпроси, или за поемане по стъпките на Иисус – там, където са се случили чудесата на Рождество и Възкресение – причините за едно поклонение могат да бъдат различни, но поклонниците в Светите земи вероятно не осъзнават, че техните планирани или понякога случайни пътувания имат огромен принос за съществуването на християнството по Светите земи, където на християните безспорно се налага да се борят с всякакви проблеми – най-вече екзистенциални.
В сложен регион като Близкия изток, където религията и политиката непрекъснато се сблъскват, поклонниците се считат за благословия за Светите земи, както и за елемент на стабилност, не само защото позволяват на населението, което се състои предимно от евреи и мюсюлмани, да поеме глътка свеж въздух. Те се различават значително от туристите, защото имат хоризонта на вярата, който се основава на търсенето на Бога, но и на хората, които срещат по пътя си.
Необичайна е гледката на безлюдните улици на Светите земи, главно на Йерусалим и Витлеем, които преди бяха оживени от безкрайното движение на туристи, а сега остават пусти. През последните две години животът, какъвто го познавахме доскоро, сякаш изгасна и това доведе до невъобразими страдания за общностите, които бяха изцяло зависими от приходите, които осигуряваха поклонническите посещения. Служителите на хотелите, екскурзоводите, ресторантьорите, собствениците на магазини за сувенири и занаятчиите загубиха шансовете си за печалба и бяха поставени пред реалната заплаха да загубят всичко.
Въпреки усилията на църквите по Светите земи да подпомагат финансово и духовно различните християнски общности (а в много случаи и нехристияните), самите църкви страдаха от същия проблем; нямаше приток на никакви реални приходи, а разходите продължаваха да се трупат, и църквите да изнемогват.
И докато във времето на Covid-19 сякаш всичко можеше да се замени със своята виртуална алтернатива: онлайн обучение в училищата и университетите, онлайн пазаруване и т.н., на поклонението в Светите земи нямаше как да бъде намерен онлайн заместител и последствията от това, за съжаление, ще останат за години напред.
На годишна база християните съставляват най-големият процент от туристи, посещаващи Светите земи. Всъщност според данни на израелското министерство на туризма преди началото на пандемията, и по-конкретно в края на 2019 г., два милиона и половина християни са посетили Израел само през същата година, от общо четири милиона и половина туристи.
Тъй като повечето поклонници се стичат в Йерусалим, не е изненадващо, че 85% от поклонението по Светите земи е насочено към Светия град.
Но има и лъч надежда – Израел, както и Палестина бавно излизат от пандемията и основната цел е туризмът „по възможност“ да продължи оттам, откъдето беше спрял.
Кабинетът на израелския премиер наскоро обяви, че от началото на този месец Израел разрешава на туристи, които са ваксинирани срещу Covid-19 или са се възстановили от вируса, да влизат в неговите територии. Това означава, че на групи туристи ще бъде разрешено да влизат в страната без трета доза ваксина срещу Covid, за да се насърчи допълнително туризмът.
От друга страна, палестинските територии, които почти две години имаха нулев доход от поклонения, в резултат на което местната икономика в градовете, разчитащи основно на туризма като силно засегнатия Витлеем, беше парализирана, сега (от 6 ноември) получават възможност да позволят на туристите да нощуват в Палестина.
Сега се очаква постепенно възстановяване за първи път след пандемията, хората най-накрая започват да се надяват отново, да вярват отново. Църквите и общностите по Светите земи никога не са били толкова нетърпеливи топло да посрещнат поклонниците, които сега е възможно да пристигат от целия свят.
Превод: Персиана Пастухова-Личева
Източник: orthodoxtimes.com