ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ е домакин на Международна конференция „Света гора Атонска и Света гора Търновска. Пространства на духовността“
На 16 октомври в зала „Европа“ на Ректората на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ беше открита Международната интердисциплинарна конференция на тема „Света гора Атонска и Света гора Търновска. Пространства на духовността“.
Форумът, който е под патронажа на ректора на проф. д-р Димитър Димитров, се осъществява по проект между Университета, представляван от Научноизследователския център „Търновска книжовна школа“, и Фондация „Αγιορείτικη Εστία“ (Солун, Р. Гърция) с участието на Солунския университет „Аристотел“ и Сдружение ИКОНА. Партньори на научния форум и съпътстващите събития са Община Велико Търново, Светата Великотърновска митрополия, Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“ – Велико Търново, Информационно-библиотечния и издателски комплекс на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, Филологическия, Историческия и Православния богословски факултет при Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров откри Форума и приветства всички гости и участници:
„Уважаеми гости, скъпи приятели, тази конференция е дълбоко свързана с традициите и ценностите на нашия Университет. Знаем, че Света гора Атонска има изключителна роля за целия православен свят, който следва византийско-старобългарския модел. Културните връзки на старобългарската културна традиция и Търновград като столичен и най-голям център със Света гора Атонска датират още от въздигането на Търново като столичен център на средновековна България. Тези връзки продължават през цялото Средновековие, през османската епоха и след нея.Чрез Света гора Атонска и Света гора Търновска имаме трансмисия на културни послания и на литературни модели, които виждаме от сръбските земи и Западните Балкани като цяло, през Влашко и Молдова и частично в Средна Европа. Пожелавам успех на конференцията!“, каза Ректорът при откриването.
Изпълнителният директор на Атонския център „Агиоритики естия“, Солун, Република Гърция, г-н Анастасиос Дурос прочете поздравителен адрес към участниците в конференцията от кмета на гр. Солун г-н Константинос Зервас.
Научният форум поставя началото на инициативата „Седмица на църковните изкуства“ във Велико Търново, в която се включва с организираните съпътстващи събития: Представяне на книгата на чл.-кор. проф. д. изк. Иванка Гергова „Светогорски теми в изкуството по българските земи (XVIII – XIX в.)“ на 17 октомври 2023 г. в РБ „П. Р. Славейков“, гр. Велико Търново и Откриване на фотографска изложба „Воздвижение. Кръстът на Света гора Атонска“ на Георгиос Пупис, Светогорски център „Агиоритики естия“, Солун, Гърция, на 18 октомври 2023 г. в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“ в рамките на Осмото биенале на църковните изкуства (Велико Търново, 2023).
Конференцията е тематична и фокусирана върху ролята на Света гора като обединителен духовен център за православното християнство и конкретно – за духовните връзки между Света гора Атонска и Търновград през вековете. Доклади по темата ще изнесат учени от България и Гърция в направленията филологическа медиевистика, история, археология, теология и изкуствознание.
Сред гостите на събитието бяха заместник-ректорът по научноизследователската и художественотворческата дейност и декан на Историческия факултет проф. д-р Николай Кънев, деканът на Филологическия факултет доц. д-р Полина Цончева, деканът на Православния богословски факултет проф. д-р Магдалена Легкоступ, директорът на Информационно-библиотечния и издателски комплекс на ВТУ проф. д.н. Красимира Мутафова, Нейко Генчев, заместник-кмет „Хуманитарни дейности“ на Община Велико Търново и др.
Отец Даниил поднесе приветствие и благослови участниците в научния форум от името на Негово Високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий.
Следвайте ни