Издателство „Омофор“ ви очаква с нови заглавия и нови тиражи на Коледния панаир на книгата 2024 в НДК
Както всяка година, в навечерието на Рождество Христово, най-впечатляващото книжно събитие в столицата отново с готовност ще посрещне своите гости.
От 10 до 15 декември издателство „Омофор“ ще ви очаква с нови и обичани заглавия на своя щанд № А 22 (полуетаж Изток) в Националния дворец на културата.
Сборникът „Църквата и идеологиите. Трансхуманизмът“ е най-новото заглавие от каталога на „Омофор“. Той е плод от работата на научната конференция с международно участие, проведена на 5 и 6 октомври 2022 г. в online формат, организирана по съвместен проект на Центъра по систематическо богословие на Православния богословски факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” и фондация „Покров Богородичен”, с цел да се инициира сериозна научно-богословска дискусия по важната тема за отношението на Църквата към идеологиите, при това с особен акцент върху трансхуманизма. Поради подчертания интерес към темата в сборника намират място не само доклади на участници в конференцията, но и други представителни текстове, посветени на трансхуманизма.
В сборника темата за трансхуманизма се изследва от различни перспективи – социокултурна, философска, антропологична, но те неизменно стигат до богословската рефлексия и оценка, породени от отношението на Църквата към стремежа на новата техноутопия да подмени човешката идентичност с ново обещание за безсмъртие и вечно съществуване.
В представените текстове трансхуманизмът се изследва на първо място в перспективата на края на модерността и като раждане на нова антропология, неизменно белязана с края или смъртта на човека, т.е. като постантропология. Естествено, за развитието на това ново мислене за човека допринасят социокултурните промени и бурното развитие на технологиите през втората половина на ХХ и нач. на XXI век, но в края на краищата то е въплъщение на утопичната жажда за обожествяване и безсмъртие, която трансхуманизмът обещава да осъществи чрез новите технологии. Затова и богословското осмисляне на трансхуманистичната идея за новия човек трябва да се основава на задълбочения анализ на основните предпоставки и положения в трансхуманизма и технологичния постхуманизъм.
Предложените текстове очертават също и основните аспекти на идеологическия наратив за „човека след човека” като квазирелигиозен наратив, който налага идеята за подобрения и усъвършенстване на човека чрез новите технологии до постигане на безсмъртие и обожествяване. И като всяка идеология трансхуманизмът се стреми да бъде социално и културно ефективен и да доминира в културата чрез образованието, литературата, изкуството и медиите.
На щанд А 22 читателят ще открие още едно ново и ценно издание: „Първи плодове на молитвата. Четиридесетдневно пътуване с Канона на св. Андрей Критски“ на Фредерика Матюз-Грийн.
„Духовна пътна карта за хора, търсещи просветление, всеки ден. Тези християнски учения са провокативни, успокояващи и просветляващи и са представени с характерната за Грийн топлина и нежен хумор“, описва „Първи плодове на молитвата. Четиридесетдневно пътуване с Канона на св. Андрей Критски“ именитата Amy Dickinson, колумнист и публицист. В това духовно пътуване Фредерика Матюз-Грийн предлага не само разбираеми обяснения на различните елементи от канона, но и описва как той задълбочава молитвения живот и вдъхновява към покаяние и духовно израстване.
Свети Андрей е роден в Дамаск, до седемгодишна възраст бил ням и по чудесен начин проговорил, след приемане на светото Причастие. От този момент той започнал с голямо усърдие да изучава Свещеното Писание, а на 14 години родителите му го водят в Йерусалим, където йерусалимския патриарх Софроний го приема в църковния клир. По-късно в Константинопол служи и се грижи за бедните, странниците и болните, ръкоположен е за архиепископ на Крит и е починал през 740 г.
Великият канон е донесен от свети Андрей в Цариград заедно с повествованието за живота на св. Мария Египетска, написано от патриарх Софроний. Състои се от 9 песни, като всяка песен започва с ирмос и има различен брой строфи (тропари), всичко 280, и е разделен на 4 части. Той е едно от най-значимите богослужебни произведения в православната традиция.
Фредерика Матюз-Грийн ясно и прецизно обяснява всяка от деветте песни в канона в исторически контекст и със задълбочен богословски анализ:
„В Канона св. Андрей привежда като пример множество образи от Стария и Новия Завет, за да призове ума ни към себеосъзнаване. Първата строфа на всяка песен, наречена ирмос, е препратка към библейската песен, на която съответства. Например първата библейска песен е победната песен на Моисей, когато той вижда фараоновите войски, потопени във водите на Червено море. Той казва: „Господ е моя сила и моя слава. Той ми стана спасение“. Ирмосът на първата песен започва така: „Помощник и покровител си ми за спасение“.
На Коледния панаир на книгата издателство „Омофор“ ще ви посрещне и с поредния тираж на един от емблематичните трудове на св. Софроний Атонски. Шестнайсет години след първото си издание на български език, книгата за живота и учението на св. Силуан Атонски продължава да бъде едно от най-търсените и обичани заглавия от каталога на издателство „Омофор“, рядък бисер в православната съкровищница и неоспоримо свидетелство, че дори в нашия сломен нов свят светостта е възможна.
„От „роден” до „починал” – всичко оскъдно, няма какво да разкажеш; а да докосваш вътрешния живот на човека пред Бога е нескромно и дръзко. Да разкриваш пред всички „дълбокото” сърце на християнина е почти светотатство. Но уверени сега, че за стареца, който си отиде от света като негов победител, вече нищо не е страшно, вече нищо няма да наруши вечния му покой в Бога, ще си позволим опита да разкажем поне нещо за неговото необикновено богато и царствено-високо житие, като имаме предвид онези малцина, които също се стремят към такъв божествен живот.“
Това е краткото описание на мотивите на свети Софроний Атонски да опише живота на свети Силуан Атонски така, както само един ученик може да опише просиялия си учител.
Труда на йеромонах Дамаскин „Отец Серафим Роуз – живот и дело“ също можете да намерите на щанда на „Омофор“ на полуетаж Изток. В него се проследява търсенето на Истината, а също така духовното и философско развитие на отец Серафим Роуз. Намерил смисъла на живота си в Православната църква, той прокарва пътя за хиляди, които тръгват след него. Томът съдържа дванадесет части, пространна библиография и индекс. Авторът на книгата е духовен син на отец Серафим.
Иеромонах Серафим е първият роден в Америка американец, който е определян като „връзката със съзнанието на древните свети отци”. Произлиза от типично бяло протестантско семейство от средната класа на типичен калифорнийски крайбрежен град, Сан Диего. Името, дадено му при раждането, било Юджийн, което означава „с високо потекло” или „благороден”.
Още като дете о. Серафим бил обично чедо. Баща му смятал, че „слънцето е изгряло с него“. Още на младини цитирал цели пасажи от Библията. В прогимназията показвал изключителни познания по немски, френски и испански език. Руската литература му била любимо занимание. Отказал даже парична награда при дипломирането си в прогимназията. „I have enough!“ – „Имам достатъчно!“ – била любимата му фраза. Винаги спокоен, той обмислял дълбоко нещата. Имал проницателен поглед. Негови приятели споделят, че „не можеш да гледаш в големите му сини очи, защото парят“.
Днес името на отец Серафим е познато и обичано от милиони хора по целия свят, особено в Русия и Източна Европа, където, в годините на комунизма, неговите книги са се разпространявали нелегално в хиляди ръчно направени преписи. Намерил смисъла на живота си в Православната Църква, той постила пътя за хиляди, които тръгват след него. Светлината на Христос, която свети през отец Серафим, осветява пътя на вярата и вдъхва смелост на нас, които се опитваме да следваме този път.
„Омофор” ви очаква на щанд № А22 (полуетаж Изток) в НДК, от 10 до 20 ч., всеки ден между 10 и 15 декември 2023 г.