На Богоявление патриарх Даниил отслужи тържествена света литургия и благославяне на бойните знамена
Пред Паметника на незнайния воин Негово Светейшество Българският патриарх Даниил отслужи традиционния Богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената светини на Българската армия.
За първи път такъв обред е извършен по времето на цар Симеон I, преди битката при Ахелой през 917 г. След демократичните промени, през 1993 г., традицията е възстановена.
На ритуала присъстваха председателят на Народното събрание, служебният премиер Димитър Главчев, вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на София Васил Терзиев, министри от служебния кабинет, народни представители, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, военни и граждани.
Преди това патриарх Даниил възглави празничната света Литургия за Богоявление в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ като съслужи с Негово Преосвещенство Браницкия епископ Пахомий – викарий на Софийския митрополит, архим. Йоан – протосингел на Софийската св. митрополия, архим. Никодим, ставр. ик. Костадин Гаврилов, прот. Антоний Милушев и протодяконите Иван Петков и Деян Коруноски.
В приветственото слово на Негово Светейшество на Великия Богоявленски водосвет се казва:
Днес св. Църква празнува големия празник Богоявление – Кръщението на нашия Господ Иисус Христос и началото на Неговото спасително за човеците Благовестие. На днешния ден Иисус Христос приема кръщение от свети Йоан Предтеча в река Йордан и започва Своето обществено служение. На този ден, според свидетелствата на светите евангелисти, Небесата се отварят, Всесветият Божий Дух слиза над кръщаващия се Син Божи и Син Човешки, и Небесният Отец говори: Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение (Мат. 3:17). Затова празнуваното днес събитие се нарича Богоявление, което означава „откровение“ – откриването на нас, човеците, на Бога в Троица. Бог е Един по същност и Троичен по Лица. А това е така, защото Бог е Любов, а Любовта винаги е общение между лица.
Всъщност Бог никога не е спирал да говори на човеците: „след като в старо време много пъти и по много начини говори на отците чрез пророците, в последните тия дни“ Той ни „говори чрез Сина“ Си (срв. Евр. 1:1-2) – свидетелства св. апостол Павел. Чрез пророците и чрез Своя Син Бог ни говори и до днес – от нас се иска само да се вслушаме в Него, да спрем глъчката около нас, за да успеем да чуем гласа Му. Вашите… очи са блажени, задето виждат, и ушите ви – задето чуват (Мат. 13:16) – казаното някога от Христа Спасителя на учениците е казано и за нас днес.
Църквата учи, че кръщавайки се във водите на река Йордан, Господ Иисус Христос е осветил цялата природа, цялото творение. „… Йордан се освети и цялото творение се обнови“ – изповядва и видният старобългарски книжовник Йоан Екзарх. Бог стори това, за да може – принесли покаянието си – с вода и с Пресветия Дух да бъдем кръщавани и ние, които влизаме в Неговата света Църква – в общността на онези, които се спасяват (срв. Деян. 2:37-47).
В чест на това дивно тайнство на обновлението Църквата от древност е установила последованието на Великия водосвет. Към това общоцърковно чинопоследование хилядолетната ни традиция е добавила и обичая с осветената богоявленска вода да се поръсват бойните знамена на Българската армия – на православното ни войнство, принасящо с чест и със съзнание за своята висока отговорност жертвеното си служение към народ и Родина. Това действие на Православната ни църква е не само израз на нейната майчинска духовна грижа за поверения ѝ от Бога народ, а и знак за продължаващото и до днес благословено от Бога единство на Църква, народ и държава, установено у нас още от самото начало на християнска България.
Това наше единство, съчетано с упованието ни в Божия промисъл и Божията света и съвършена воля, е единственият сигурен залог за Божието благословение към обичния ни народ и за благопреуспяването ни през вековете. В нашето време на нова несигурност, катастрофални военни конфликти и всевъзможни нови предизвикателства пред цялото човечество, ние още повече трябва да пазим в съзнанието си необходимостта от единство и единомислие, от вяра и упование преди всичко в Бога и Неговата благодатна помощ и закрила, помнейки, че за Бога няма нищо невъзможно (срв. Мат. 10:29).
Нека този Велик Богоявленски водосвет и благославянето на бойните знамена на родната ни армия бъдат за здраве и спасение на целия ни православен народ, и особено на всички вас, които с родолюбиво съзнание и жертвоготовност служите в редиците на Българската армия, пазейки и отстоявайки свободата и суверенитета на скъпата ни Родина.
Бог да пази България!
Божият мир и Неговата велика милост и благост да бъдат с всички нас!
Честит и благословен празник!
Източник: Официален сайт на Св. Синод на БПЦ-БП; БТА
Снимки: Официален сайт на Св. Синод на БПЦ-БП