Клубът на православните журналисти в Русия отбеляза своята 5-годишнина
Руският Клуб на православните журналисти, основан преди 5 години – през януари 2001 г., отбеляза в Москва своя юбилей. През тези години негови председатели бяха членът на Съюза на руските журналисти отец Владимир Вигилянски и доцентът по журналистика в Московския университет Григорий Прутцков, който се отказа от тази длъжност след като претърпя автокатастрофа. С голямо мнозинство беше решено, че начело на Клуба ще застане ръководителят на пресслужбата на Украинската православна църква (Московска патриаршия) Василий Анисимов.
"Православната църква в Украйна не можа да се защити законодателно от намесата на държавата — заяви в своя доклад "Православните медии в Украйна" ръководителят на пресслужбата на УПЦ Василий Анисимов. — Изглежда, че тя е единствената в целия свят, която няма статут на юридическо лице". Въпреки това според украинските закони пресслужбите се смятат за медии. Църквата се е възползвала от това и е създала пресцентрове във всяка епархия, на базата на които работят издателства. По такъв начин днес в Украйна има около 93 органа на печатна православна периодика.
С призив за активно свидетелстване за Бога пред невъцърковените съграждани излезе наместникът на Сретенския манастир и редактор на най-популярния православен сайт в Русия (Православие.Ру), както и най-голямото издателство на Руската православна църква архимандрит Тихон (Шевкунов). "Светските медии използват това, че ние не говорим с обществото на разбираем за него език, и му пробутват религиозен сурогат под формата на Православие. Православните журналисти трябва да променят тази ситуация. Отмина времето на "малката Църква". Сега ние трябва да изпълним евангелската заповед, да "идем и да научим всички народи" чрез участие в националните проекти", смята отец Тихон.
"Днес става все по-трудно да намериш място за слово за Бога, защото всичко е разделено на сектори по интереси — каза заместник-председателят на Отдела за външноцърковни връзки на Московската патриаршия отец Всеволод Чаплин. – Но въпреки това все повече хора започват да се разочароват от чисто материалните и икономически ценности, и затова православните журналисти трябва да се постараят да задоволят тази духовна жажда. Това трябва да се прави и чрез слово, и чрез невербални образи. Ако ние не излезем отвъд църковния двор, отвъд стените на "нашето си", няма да оцелеем. Още повече, че твърде много недоброжелатели на Църквата се борят за това и не жалят усилията си за осъществяване на тъмните си замисли", каза в заключение той.