X Световен руски народен събор: Декларация за правата и достойнството на човека
![](http://pravoslavie.bg/images/andrey/hram1.jpg)
Съзнавайки, че светът изживява преломен момент в своята история и е заплашен от конфликт на цивилизациите, които разбират по различен начин човека и неговото предназначение, Световният руски народен събор от името на самобитната руска цивилизация приема тази декларация.
Вечният нравствен закон има твърда основа в душата на човека. Тази основа не зависи от културата, народността, жизнените обстоятелства. Тя е вложена от Твореца в човешката природа и се проявява в съвестта. Но гласът на съвестта може да бъде заглушен от греха. Именно поради това за различаването на доброто и злото е призвана да съдейства религиозната традиция, която има за свой Първоизточник Бога.
Ние различаваме две свободи: вътрешната свобода от злото и свободата на нравствения избор. Свободата от злото е самоценна. Свободата на избора придобива ценност, а личността — достойнство, когато човекът избира доброто. Напротив, свободата на избора води до саморазрушение и нанася вреда на достойнството на човека, когато той избира злото.
Правата на човека са основани върху ценността на личността и трябва да бъдат насочени към реализиране на нейното достойнство. Именно затова съдържанието на правата на човека не може да не бъде свързано с нравствеността. Откъсването на тези права от нравствеността означава тяхната профанация, защото безнравствено достойнство не съществува.
Ние сме за правото на живот и против "правото" на смърт, за правото на съзидание и против "правото" на разрушаване. Ние признаваме правата и свободите на човека дотолкова, доколкото те помагат за издигането на личността към доброто, опазват я от вътрешното и външното зло, позволяват й да се реализира положително в обществото. В светлината на това ние уважаваме не само гражданските, политически права и свободи, но също така и социалните, икономическите и културните права.
Правата и свободите са неразривно свързани със задълженията и отговорността на човека. Личността, реализирайки своите интереси, трябва да се съобразява с интересите на ближния, на семейството, местната общност, народа, цялото човечество.
Съществуват ценности, които са не по-малко ценни от правата на човека. Такива ценности са вярата, нравствеността, светините, Отечеството. Когато тези ценности влизат в противоречие с реализирането на правата на човека, обществото, държавата и законът трябва да съчетават хармонично и едното, и другото. Не трябва да се допускат ситуации, при които осъществяването на правата на човека да потиска вярата и нравствената традиция, да води до оскърбяване на религиозните и националните чувства, на почитаните светини, да заплашва съществуването на Отечеството. Смятаме за опасно и "изобретяването" на "права", които узаконяват поведение, осъждано от традиционния морал и всички исторически религии.
Ние отхвърляме политиката на двойни стандарти в областта на правата на човека, както и опитите тези права да се използват за реализиране на нечии политически, идеологически, военни и икономически интереси, за налагане на определен държавен и обществен строй.
Ние сме готови за сътрудничество с държавата и с всички добронамерени сили в делото на осигуряването на правата на човека. Особено важни области на такова сътрудничество трябва да станат опазването на правата на нациите и етническите групи на собствена религия, език и култура, отстояването на свободата на вероизповеданието и правото на вярващите за свой начин на живот, борбата срещу престъпленията на национална и религиозна почва, защитата на личността от произвола на властите и работодателите, грижата за правата на военнослужещите, опазването на правата на детето, грижата за хората, които се намират в затвора и социалните домове, защитата на жертвите на деструктивните секти, недопускането на тотален контрол върху частния живот и убежденията на човека, борбата срещу въвличането на хората в мрежите на престъпността, корупцията, търговията с хора, проституцията, наркоманията, игроманията.
Ние се стремим към диалог с хора от различни религии и с различни възгледи по въпросите на правата на човека и тяхното място в йерархията на ценностите. Днес този диалог повече от всичко друго ще помогне за избягването на конфликта на цивилизациите, за достигането на мирно съчетаване на различните светоусещания, култури, правни и политически системи на планетата. От това, доколко хората ще успеят да решат тази задача, зависи тяхното бъдеще.
Москва, 4-6 април 2006 г.