Стандарт: Иконата е прозорец към Бога
На 2 юли 2006 г. в Смолян ще бъде тържествено осветен катедралният храм "Свети Висарион Смоленски" – първата нова църква в града за последните 130 години. За това как се осъществи вековната мечта на смолянчани, четете в следващите броеве на в. "Стандарт".
Аз съм благословена, защото след няколко много трудни години, в които се будех от безизходица и осъмвах с обяви за работа по вестниците, сега правя това, което е в душата ми, признава Мария. Сега с усмивка си спомня как преди пет години й се обадила Радостина и попитала: "Какво ще кажеш, можем ли да изпишем храм?"
Първият им ангажимент е 300 кв.м стенопис в църквата "Света Троица" в казанлъшкото село Асен. Двете работят с много ентусиазъм и поръчките започват да валят една след друга. И вече имат зад гърба си 5 големи стенописа, три иконостаса и множество икони. Изписали са и църквата в двора на Старозагорската митрополия. А последната им работа е в параклиса на старозагорския затвор. "Искахме да има много светлина в образите на иконите. Тя наистина е много нужна на хората, които са там," е убедена Мария.
Преди два месеца идва и предложението да изрисуват иконите в параклиса на храма "Свети Висарион Смоленски". Приех с пълното съзнание, че това е много отговорно, не само заради респектиращия размер на църквата, но и защото е първата ми голяма работа в родния град, казва Мария. Двете с Радостина рисуват непрекъснато в продължение на месец и половина. "Имаше дни, в които не ставах от статива по 12 часа. Това е къртовски труд, но когато се работи с любов, нещата стават, категорична е майсторката на икони. Хубаво е да се използва дневна светлина, но ако се налага, работя и нощем. Иконописта е много специфична, различна от изящното изкуство. Иконите са част от православното богослужение, а това не позволява на автора да изявява себе си. Творецът трябва да разкаже за Христос по православен начин, да спазва църковния канон и да знае докъде да спре." Това е част от философията на Мария, която най-много се вълнува, когато хората влизат в храма и харесат светите образи.
В параклиса "Свети Теодор Тирон" двете майсторки са нарисували 12 икони. На Царския ред са Исус Христос, Дева Мария, Йоан Кръстител и свети Теодор Тирон. Над тях са 8 по-малки икони с евангелските сцени сцени от живота на Божия син – от Рождество до Петдесятница, като в центъра е Тайната вечеря.
"Блажени чистите по сърце, защото те ще видят Бога." ( Мат., 5:8) Тези думи е изписала Мария върху отворената книга в ръцете на Исус, символизираща Божието Слово на земята. Избрала е този стих, защото е дълбоко убедена, че иконата е прозорец, през който вярващите трябва да погледнат, за да видят Бога. И да открият своята истина, без да се страхуват от възмездие за греховете си, защото Бог е Любов.