24 часа: Синодът – много ларж хазяин
От 8 до 25 евро за квадрат искат архиереите в центъра на София, магазинче на „Витошка” плаща по 150 евро
Тепърва църквата ще прави общ регистър на имотите си, заяви Неврокопският митрополит Натанаил, председател на Върховния църковен съвет (виж интервюто с митрополит Натанаил). Най-богатата институция в държавата едва събирала пари за заплати на около 1500 свещеници в страната. Тя води 100-120 дела за връщане на нейна собственост.
Златните кокошки на БПЦ, които печелят от наем, са само няколко имота на Патриаршията в София. Това е един склад в духовната семинария, отдаван досега според владиците на подигравателна цена, ресторантът „Петър Първи” и банкови офиси в сградата на Богословския факултет на пл. „Св. Неделя” 19, 6-те етажа над „Хепи” на пл. „Св. Неделя” 4, няколко магазинчета на бул. „Хр. Ботев” и на бул. "Витошка".
Църквата води дело и за синодалния гараж на ул. „Ст. Караджа” 8, който разколниците са отдали на фирма под наем. В момента не се получават пари и от ресторант „Петър Първи”.
Иначе за горните имоти в центъра на столицата наемът варирал от 8,14 до 25 евро на кв. метър, а магазинчетата били отдавани срещу 150 евро на месец. Според Варненският митрополит Кирил наемите били нормални, защото били сключени преди време. Срокът обаче изтекъл и сега се търсят нови наематели.
Макар и мизерни, наемите вкарвали в църквата по 50-60 хил. евро всеки месец, каза дядо Натанаил.
Църковните имоти сеят интриги и вътре в синода ни, признават архиереи. Варненският митрополит Кирил обвини Неврокопския Натанаил, че защитава кипърската офшорка „Велграф”, която е наела 6-те етажната сграда. Техни колеги обаче припомнят, че тъкмо дядо Кирил е подписал договора с офшорката през 2001 г., когато е бил председател на Върховния църковен съвет.
За офисната част на шестте етажа на пл.„Света Неделя” 4 наемът е бил по 8 евро за кв. м., а цялата площ възлизала на около 1000 кв. м. Отново Кирил сменил наемателя „Биохим” с „Астра” и лично подписал договора с фирмата, също офшорка регистрирана в Невада.
„Няма такова нещо”, контрира Варненският владика (повече от митрополит Кирил по проблема тук).
За „Велграф” дядо Натанаил твърди: Офшорка или не, това е единствената фирма, която чинно си плаща сметките, плаща обезщетения и сега, когато договорът й вече е изтекъл. "Астра" обаче преотдава обекта на друг наемател, изтъквайки пред синода, че това е дъщерна фирма. БПЦ има и десетки имоти за милиони долара в Одрин, Истанбул, Вашингтон, Чикаго, но се оказва, че те не й носят никаква печалба. Само в Турция са направени постъпки за връщане на 52 имота. „Нямаме имоти, от които да идват приходи. Имотите в Истанбул примерно са на църковното настоятелство там, а то не се отчита на Св. синод. Не се отчитат и тамошните епархии”, обяснява митрополит Натанаил. Единствените приходи от чужбина идвали от митрополита на САЩ, Канада и Австралия дядо Йосиф. Парите били от отчисления на епархията.
800 хил. долара влезли в синода и от продажба на пригодена за църква бивша резиденция, която обаче по щатските закони не можела да се използва за храм.