24 часа: Поп купува митрополия, бият се за земи край морето


Източник: в. 24 часа, бр. 237, 28 август 2006

Текстът, подготвен от Росица Пенкова, Росица Христова, Евелина Пенкова, Йордан Георгиев, Бисерка Станчева, Янета Димитрова, е част от материал на в. 24 часа под заглавие „Синодът – много ларж хазяин“

На Православната църква се посяга отвътре и отвън. Троянският игумен Генадий се разследва за изсичане на манастирски гори по решение на Светия синод. Сигналът за масова сеч на 15 дка лес е подаден и от управата на града. Проверката ще бъде извършена от експерти на Националното управление по горите.

В Разлог разколниците продали бившето архиерейско наместничество и се води дело за връщането му на митрополията.

Попове в Благоевград продали на себе си двора на митрополията.Купили са го трима свещеници и чиновници към църквата, но има съмнения за подправен подпис на покойния Пимен в договора, узаконил сделката. А документи сочат, че този имот е купен за митрополията от дядо Борис още през 1942 г. „Подали сме молба за експерти на подписа на дядо Пимен при продажбата”, каза Неврокопският митрополит Натанаил. Той потвърди, че пропуски на поземлените комисии лишили Неврокопската епархия от десетки декари земя.

Съдебни процедури с църковни имоти се ширят в цялата страна. Висящи дела има за два апетитни парцела за застрояване в курортното село Рибарица край Тетевен, чийто собственик някога е била Ловчанската митрополия, съобщи адвокат Стефка Спиридонова, натоварена с епархийските дела.

С 40 хил. дка пък е ограбен тетевенският манастир „Пророк Илия”. Собствеността е дарена от завърнали се живи заточеници от Диарбекир. Александър Стамболийски обаче ги одържавил и дал на общините. Сега законът въобще не казва как да се подхожда към отчуждените тогава земи.
Безконечни дела води Ловчанският владика Гавриил и за 4 хил. дка гора на Гложенския манастир. Волята на администраторите повсеместно била срещу църквата. От поземлената комисия ребром заявили: Докато сме тук, няма да върнем земите.

Митрополията води дела и за килийните училища в селата Гумощник, Голям извор и Лесидрен, строени в дворовете на църквите. За имотите си обаче срещат лют отпор от общини и областен управител.

В началото на 2006 година във Варненско гръмна голям скандал с църковни имоти – общинският съвет на Долни чифлик гласува дарение от близо 500 дка плаж за нуждите на православния и мюсюлманския храм в село Ново Оряхово, каквито там няма. По-късно сделката беше отменена.

Спорни над 200 декара притежава Варненската и Великопреславската митрополия в курорта Св. св. Константин и Елена. От 1964 г. досега имотът е бил част от Ботаническата градина на Софийския университет, сега обявен за екопарк. На 15 януари 2001 г. поземлената комисия във Варна предоставя 206 дка от него на манастира „Св. св. Константин и Елена”. Той получава нотариални актове за общо 13 различни имота. По-късно заменя част от тях с 2 частни фирми.

Проблемът с имотите в Бургаско не е със стопанисването, а с връщането им. И досега водим дела за връщане на земи и гори край морето, каза отец Борис Беров, архиерейски наместник в Бургас. За апетитни късчета край Созопол и Царево делата се точат от години.

Много църковни настоятелства в Пловдивската епархия са отдали земеделските си земи, каза секретарят на Пловдивската митрополия Георги Мерекев. В Скутаре например арендатор стопанисва към 80 дка ниви за срок от 5 години.

Габровските църкви нямат земи и гори, но притежават триетажна кооперация в центъра на Габрово и 4 магазина, които отдават под наем, каза архиерейският наместник Тодор Лалев. Соколският манастир 246 дка гори. Обителта притежава и ниви, но те пустеят, тъй като са останали две монахини и една послушница.

Казусът на Дряновския манастир сякаш е по Илф и Петров. Габровският окръжен съд осъди през 1999 г. община Дряново да предаде във владение на Великотърновската митрополия хотелския комплекс „Водопадите“ , построен върху манастирска земя. На общината пък е признато правото да задържи имота, докато Дряновският манастир й изплати над 1 милион с лихвите.

Съдия-изпълнител предаде на митрополит Григорий двуетажната сграда от 740 кв.метра и паркинга от един декар пред манастирските порти. Сезиран от общината, Габровският окръжен съд се произнесе, че не е изтекъл давностен срок и митрополията дължи на дряновската община повече от 1 млн. влв. за комплекс „Водопадите“.

В Доростолската епархия са отдадени под аренда 5-те хил. дка църковни земи, съобщи в Силистра иконом Добри Чаков. Цената била от 6 до 15 лв. за декар. Една трета от парите дори отивали за заплати на поповете.

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...