24 часа: 400 турски студентки влизат със забрадки на лекции у нас
В Пловдив ще наемат за момичетата отделна сграда, за да не се месят с останалите
Както „24 часа" писа, 60 от тях са пожелали да учат в Медицинския университет (МУ) в Пловдив. Родителите им обаче настоявали властите в България да разрешат момичетата да ходят на училище със забрадки. Семействата били от богати фамилии от Истанбул, Измир, Бурса, Анталия.
Близо 300 девойки искали да учат медицина в Пловдив, София и Плевен. Имало 20-ина с желание да запишат педагогика в ПУ „Паисий Хилендарски", 15-ина пък поискали да се обучават в инженерни специалности към Университета по хранителни технологии.
„Документите на момичетата са в офиса ни в Истанбул, чакаме решение на Министерството на образованието", обясни Бозкурт. „Ако ректорите и МОН позволят да се ходи във вузовете със забрадки, в Пловдив ще наемем отделна сграда за общежитие на момичетата”.
Това било друго изискване на семействата.
Те ще живеят, без да се смесват с останалите студенти, включително и с колегите си от Турция. Миналата година в общежитието на МУ целият 13-ти етаж е бил ремонтиран и там са настанени само студенти от южната ни съседка.
Според шефа на фирмата девойките нямало да имат проблеми у нас, тъй като българите като цяло били толерантни към различните религии. „Ако никой не ги закача, и те няма да създават проблеми никому", твърди Бозкурт.
Религиозните фамилии били категорични, че девойките не бива да се месят с останалите. Те се интересували само от религия и учение, нямало да ходят на барове, дискотеки. Спазвали различен режим и ритъм на живот.
Намирането на подходяща сграда, ремонтът и поддръжката й щели да бъдат ангажимент на фирмата.
Засега не бил коментиран въпросът дали общежитието ще има жива охрана, или не. То обаче вероятно ще бъде под наблюдение от СОТ.
На всеки 10 турски студенти фирмата осигурява по един консултант. Той им помагал при разрешаване на проблеми с вузовете или битови въпроси. Освен това чрез „Сортур" семействата им научавали за оценките на синовете и дъщерите си, получавали информация за здравословното им състояние и т.н.
Ако момичетата бъдат приети, на тях също ще им бъдат назначени консултанти. Независимо че те щели да имат по-особен статут, за 10 човека отново щял да отговаря един.
Фирмата от две години се занимава с набиране на чуждестранни студенти за България, основната й дейност е туризъм. От 5 г. обаче работели с вузове в Англия, там са изпратили 10-ина момичета, които ходят на училище със забрадки. Според Бозкурт без ограничения в облеклото са още Унгария и Германия, очаквало се да се вдигне забраната и във Франция.
Напливът на религиозни момичета към България е голям, тъй като дипломите от медицинските и някои други университети са признати в Турция. Освен това тук е по-евтино, а и се очаква страната да се присъедини към ЕС, което се възприема добре от заможните турци, обясни шефът на фирмата. Той признава, че за първа година има толкова много желаещи туркини да учат у нас, но при условие да ходят на лекции със забрадки.
„Няма логика девойки с минижупи и разголени деколтета да ходят свободно на училище, а забулени момичета да нямат право", смята Бозкурт. Според него в самата Турция, където е абсолютно забранено посещаването на университети със забрадки, се погазват човешките права.
„В основния ни закон е записано, че всеки има право на образование, а в същото време тези девойки са ограничени. Ако видим, че назрява политически проблем, ще насочим момичетата към други държави, макар че това ще създаде неприятности на семействата им."
Самите университети имали интерес от приемането им, тъй като религиозните момичета ставали най-качествените студенти и специалисти. Това се подкрепяло и от проучване в Турция, което било правено по времето, когато не било забранено девойки да ходят на училище по мюсюлманските закони.
Таксите, които ще влязат в касите на вузовете, също не били малки. В Пловдив например годишната сума за медицина е 4000 евро, за стоматология – 4200 евро. Към тези специалности момичетата проявявали най-голям интерес.
Всички момичета били издържали кандидат-студентки изпити в Турция с много висок бал. Там обаче им затворили вратите заради желанието им да ходят на лекции забулени.