Документ на ООН сближава мюсюлмани и християни


 Сапатеро (вляво) и Ердоган. Снимка: РойтерсИзточник: в. Дневник

Проектът "Съюз на цивилизациите" търси мостове между Запада и Изтока. Документът е подготвен при закрити врати от т.нар. Група на мъдреците, в която влизат бивши държавни глави, премиери, известни политически, научни и религиозни дейци. Докладът съдържа препоръки за укрепване на социалните и икономическите връзки между християнския Запад и мюсюлманския Изток, за търсене на взаимно разбирателство и развитие на междурелигиозния диалог.

Проектът "Съюз на цивилизациите" достигна в понеделник до нов, по-важен стадий, след като документът за изготвяне на план за действие беше представен на генералния секретар на ООН Кофи Анан, съобщиха информационните агенции. Той пристигна в Истанбул специално за да получи доклада по проекта, който е съвместна инициатива на премиерите на Испания и Турция Хосе Луис Родригес Сапатеро и Реджеп Тайип Ердоган и е под егидата на ООН.

Документът, който получи Анан, е подготвен при закрити врати от т.нар. Група на мъдреците, в която влизат бивши държавни глави, премиери, известни политически, научни и религиозни дейци. Сред тях личат имената на южноафриканския архиепископ и борец срещу апартейда Дезмънд Туту и бившия ирански президент Мохамад Хатами. Докладът съдържа препоръки за укрепване на социалните и икономическите връзки между християнския Запад и мюсюлманския Изток, за търсене на взаимно разбирателство и развитие на междурелигиозния диалог.

Мъдреците смятат, че основната причина за разрива между двете общества не са религията или историята, а политическите проблеми от последните десетилетия и най-вече продължаващият израелско-палестински конфликт. Според членовете на екипа климатът на взаимен страх и недоверие и съпътстващите го стереотипи само влошават положението. Те препоръчват битката с враждебността, която се подхранва от незнанието, да бъде водена на всички фронтове, включително на медийния и образователния. Проектът като цяло отрича тезата, че сблъсъкът на цивилизациите е неизбежен, но за да не се стигне до него, са необходими спешни действия.

Групата посочва, че нуждата от изграждане на мостове между мюсюлманските и западните общества никога не е била по-голяма. Освен израелско-палестинския конфликт за неразбирателството допринасят и западните военни интервенции в страни като Ирак и Афганистан. "Нещо повече, мюсюлманите по целия свят все повече се чувстват жертва на прилагането на двойни стандарти по отношение на прилагането на международното право", пише докладът. (със съкращения)

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...