Както вече ни съобщиха от Софийската духовна семинария, на 14 декември от Националния исторически музей ще бъдат пренесени мощи на св. Модест, които ще бъдат изложени за поклонение и съхранявани в храм „Св. Иван Рилски” към семинарията. Мощите са открити при работа с мощехранителница от фонда на НИМ. Те ще бъдат предадени на архимандрит Сионий, ректор на Софийската духовна семинария “Св. Йоан Рилски” в присъствие на негови възпитаници. След литийно шествие семинаристите ще положат мощите на св. Модест в църквата “Св. Йоан Рилски” към семинарията. Повече за светеца и традицията на пренасяне на свети мощи разказва директорът на НИМ проф. Божидар Димитров:
"В средновековието пренасянето на мощите е свързано с престижа на града и институцията, която ги приема и предава. Светите братя Кирил и Методий пренасят мощите на св. Климент, папа Римски в Рим; цар Самуил пренася мощите на св. Ахилий в Преспа; цар Иван Асен ІІ – на св. Петка Епиватска, св. Иван Рилски, св. Сава и Симеон Сръбски в престолния град Търново. Мощите на св. Иван Рилски се пренасят неколкократно – от Рила в Средец, унгарският крал Бела ги премества от Средец в столицата си Естергон (Унгария), от там са възвърнати отново в Средец, а от там – в Търново. През ХV век мощите на българския отшелник тържествено се пренасят от Търново във възобновения Рилски манастир, като шествието се превръща в празник и на българския дух и вяра.
С пренасянето на мощите на св. Модест с литийно шествие от НИМ до храма “Св. Иван Рилски”на Софийската духовна семинария се възражда старата традиция.
Св. Модест е роден в гр. Севастия Кападокийска, на изток в Мала Азия, на границата с Армения. Расте в семейство на благочестиви родители и твърде млад се посвещава на Бога, заживява строг монашески живот, става настоятел на обителта на Теодосий Велики, основателя на общежитийното монашество в Палестина.
През 614 г. персийският цар Хозрой ІІ съвместно с присъединилите се към него юдеи предприема опустошително нашествие с цел да изтреби християните в Сирия и Палестина. Иерусалимският патриарх Захарий заедно с много хора и светия Кръст са взети в плен. В това смутно време на св. Модест е поверено управлението на Палестинската църква. Той събира грижливо останките на избитите монаси и с почести ги полага в гробница. Възстановява Гроба Господен, както и Голготския и Витлеемски храм. Достига дълбока старост, умира на 97 години на 18 декември 634 година.
Православната църква чества празника на св. Модест на 18 декември. Пренасянето на мощите му е посветено на този празник.
Добре дошли!"
Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>
Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>