Новинар: Слави Бинев възведен в архонт в Рим
Източник: в . Новинар, бр. 5
В нарочен ритуал на Българската православна църква, воден от Негово Високопреосвещенство Верейския владика Галактион във Вечния град Рим, по Божията милост и архиерейската воля бе извършено чинопоследованието на възвеждане в най-високото благородническо звание и аристократичен титул – архонт – на господин Слави Бинев.
Възвеждането в архонт се извърши от Старозагорския владика Галактион, който, посрещнат от епископ Таванти, влезе в тържествено шествие и владишка корона още от портите на втората най-значима катедрала в Рим, където се съхранява и най-големият къс от Кръста Христов.
След церемонията Негово Високопреосвещенство Галактион и Негово превъзходителство Слави Бинев бяха приети във Ватикана и Конгрегацията за "Единство на християните".
Титлата архонт се дава за заслуги към Църквата и човечеството. Тя е наследствена – предава се от баща на първороден син и в католическия свят съответства на херцог (конт), а в славянския – на княз.
Архонтството е с над 3000-годишна история
Християнската църква наследява института от административното управление на Византия, но му придава особена стойност – на защитници на храма и вярата, воини на църквата – и я произвежда в най-висшия надрелигиозен сан. Последните български архонти са избити в църквата "Св. Четиридесет мъченици" при падането на Търново през юли 1393 година.
Задължение на архонта е да "бъде меч и щит на вярата и да наказва всяка лъжа, мръсотия и скверност" и по тази причина при възвеждането те се намятат първо с бяла мантия, а след това получават лична специална черна манта със звънчета, които при ходене възвестяват идването на "щита и меча на църквата", като и нарочен жезъл с печата на българското архонтство. Архонтите са светската сила на Църквата. На тях се поверява защитата на църквата, грижата за храмовете, църковната дипломация. Императори, патриарси и светци са били архонти. Михаил Горбачов също е архонт, възведен от Гръцката православна църква. Обръщението към архонта е "Ваше Превъзходителство", а църковното определение на длъжността му – "велик пазител на Църквата и човека, аристократ с ангелски криле, сиреч най-високата земна награда". Дава се "за велико минало, добро начало и славно бъдеще".
Бъдеще за отношенията между православни и католици
Възвеждането на Слави Бинев в архонт в Рим и службата, водена в "Санта Мария Маджоре" от българския владика Галактион, има и голямото значение на първи реален духовен акт на Българската православна църква и Римокатолическата църква след приемането на България за равноправен член на ЕС и историческото обръщение на папа Бенедикт ХVІ при посещението му в Цариград на 30 ноември 2006 г.. Тя е проявление на желанието "двата дроба на християнството отново да задишат заедно, за да бъде църквата единна и да се осъществи Божията промисъл за мир на земята и любов между човеците". Като свидетелство за това на тържествената вечеря, дадена от митрополита в чест на новопроизведения архонт, състояла се в бившата резиденция на папата "Сан Сепулко", се отзоваха висши сановници на Ордена на йезуитите и Опус Деи. "Сан Сепулко" е орденът на Светата инквизиция.
Вечерята бе благословена и председателствана от митрополит Галактион, а присъстващите български свещеници и светски гости изпяха многоя лета в чест на единството на църквата и българския владика и архиепископа към Конгрегацията.
Очакванията и на православни, и на католици е институтът на архонта да направи много, както за преуспяването на православната църква в България, така и за сближението между София и Ватикана, което има исторически традиции и основания. Духовен предстоятел на българското архонтство е владиката Галактион, комуто се възлагат надеждите за възход на този най-бляскав и стар църковен институт. Като символен бе определен и фактът, че възвеждането в архонтство в присъствието на представители на католическата църква се състоя именно в базиликата, където през 60-те години папа Павел VI и патриарх Атинагорас вдигат схизмата, наложена преди 900 години.