Православието е оазис на християнската традиция
Детройт се очертава като национален център на възраждането на православните църкви в Америка, които имат дълбоки етнически корени в Източна Европа, Близкия изток и Северна Африка.
Според социолозите нарастващият брой на православните християни в САЩ се дължи на имиграция и на обръщане към православието. Следващата седмица много от православните водачи в Детройт ще бъдат домакини на първата от поредицата конференции, планирани из цялата страна, за неправославни клирици, които обмислят и искат да изследват едно евентуално обръщане към православието.
“Съпругата ми и аз прекарахме много време в молитва за всичко това, което предприемаме, и е трудно, но ние вярваме, че Бог ни води”, казва Фентън.
На 10 и 11 февруари в Троя (Мичиган) Фентън възнамерява да се присъедини към неголемия брой клирици от цялата страна, които са избрали да бъдат ръкоположени като православни свещеници. Фентън е определил 16 бивши лутерани за учредители на новата православна енория, която той планира да основе.
Откъде е този нов интерес към Православието? Фентън казва, че много християни се чувстват съсипани от богословските спорове в собствените им общности. В сравнение с тях, казва той, православието представлява един оазис на християнската традиция със своето вековно богослужение и вечна прослава на тайнствената сила на светците.
“Толкова много хора чувстват, че светът около тях непрестанно се променя, и искат да намерят нещо, което да има такива дълбоки корени, че да не се влияе от това”, казва Фентън. “Мисля, че това е главното, с което православието привлича американците.”
От средата на 1990-те около 850 хил. американци са били приети в повече от десетте различни православни юрисдикции, които са представени в САЩ.