Вероучение за хора с увреден слух ще се преподава от есента
Предвижда се проектът да стартира на 1 октомври 2007. Впоследствие занятията ще се провеждат всяка събота в навечерието на Светата литургия в неделя, за да бъдат подготвени курсистите за предстоящия празник. Занятията ще се провеждат в зала към храм “Св. св. Кирил и Методий” предоставена от предстоятеля отец Александър. Учебната година ще бъде разделена на две тримесечия, както следва: от началото на октомври до края на декември и от началото на февруари до края на април. През първото тримесечие ще се усвояват новите жестове, свързани църковния живот и терминология. Те ще бъдат разяснявани с текстове от Светото Писание и с текущите църковни празници. Предвиждат се и няколко поклоннически пътувания. Първото тримесечие ще завърши с празник, посветен на Рождество Христово.
През второто тримесечие ще се изучава “Религия” по експерименталното учебно помагало за ІІ – ІV клас. Отново ще има поклоннически пътувания и тържествено отбелязване на православните празници през периода. Учебната година ще завърши с открит урок по повод Възкресение Христово.
Базата за провеждане на занятията е предоставена безплатно, а студентите от Богословски факултет ще преподават на доброволни начала. В течение на работата ще се търсят контакти с фондации и манастири, които могат да подобрят материалната база и да предоставят възможност за организиране на поклоннически пътувания и зелени училища.
Ръководител и един от основните двигатели на проекта е Силвана Павлова, богослов по образование. По нейните думи: „Нуждата от преподаване на вероучение на хора с увреден слух е безспорна и наложителна. Липсата на информация по отношение духовните ценности на православието изгражда духовно и емоционално ощетени личности. За жалост търсенето на Бога често подтиква към инославни вероизповедания. Религиозните общности, които получиха напоследък гражданственост – евангелисти, Свидетели на Йехова и др. – вече се домогват до тези групи хора. Смятаме, че е редно ние, като членове на БПЦ, докоснали се до истината, да се опитаме да запознаем търсещите с нравствените устои на националната православна църква. Надяваме се това да помогне за обогатяването на вярата и духовния живот на хората с увреден слух и да създадем в тях усещането, че всички сме равни пред Бога.”