Съм ли българче? А утре?



Източник: Сега

Децата по света са заплашени от много неща – бедните от образователна деградация и застиване в статуквото на сиромашията; богатите – от унифициращите рамки на високотехнологичния свят и потъване във вегетацията на безсмисленото потребление…
Децата на България също, но имат и по-сериозна заплаха – изчезването. Тоест не че ще се изгубят като двете ученички от Бургас, а че няма да се раждат.

Не ги говорим тези неща от вчера, статистиките са ясни. Т.нар. "бейби бум" от последните години е повече от скромно всъщност явление на фона на големите данни.
А данните сочат, че от смяната на системата досега населението ни е намаляло с милион и 200 хиляди. Само емигриралите са 900 000.
Това означава не просто редукция, а преди всичко забележителна бъдеща промяна на етническия състав в България. Прогнозите отпреди няколко години бяха категорични – ако всичко върви с такива темпове, малцинствата ще станат мнозинства след 50 години и обратното.

На прогнозите могат да попречат малко фактори и по-вероятното е, че тенденцията няма да се преобърне, а ще се запази. Тоест ние – "етническите българи", ще намаляваме, може би по-забавено при добро развитие на нещата. Това трагично ли е, мобилизиращо ли е, или е без значение?
Как ще ни се отрази и какво да се прави, ако изобщо трябва нещо да се прави? Тези въпроси хем имат естествен адресат – властта, хем на част от тях тя не може да отговори, защото всякакви етнически притеснения са уязвими в една демократична страна и лесно инкасират упреци в расизъм, ксенофобия и т.н.

Така че ще отправя други въпроси – по-долу. Първо обаче следва да кажа, че лично аз не се плаша от обезлюдяване на територията, разположена западно от Черно море и смътно наподобяваща мече или куче, крачнало на изток. Върху което по картите пише "България".
Тази земя е доста хубава и няма никаква опасност да остане без хора в глобализиращия се свят. Предимствата на самата земя са доста и няма нужда да ги изтъкваме, за да повтаряме учебните помагала.
Тогава какво? Притеснявам се, защото вместо потомци на "славните Кубратови българи", каращисани със "синеоките славяни", тук ще живеят повече черноокички и смугли далечни родственици на многолюдния Индустан или работливи и недоказуеми правнуци на Баязида. Или пък плодящи се с неочаквана бързина сръчни чада на жълтия азиатски югоизток? (Които вече сайбисват много от илиенските сергии и ресторантите с червени книжни фенери.)
Каква ми е болката на мен лично?

Не е ли пъстротата и етническата шарения по-живописна, по-весела и по-здрава в крайна сметка?
Е, е. Не съм за расовата чистота, нито преди, нито сега, нито когато и да било.
Грижа ме е обаче за уюта, който създават общите нрави, езикът, историята, приказките, митовете, сленгът, литературата, чувството за колективни победи, а и поражения; ако щете – всичко онова, което можем да наречен социокултурна среда.
То носи единен български отпечатък само тук, върху това мече или куче, западно от Черно море. А из по-големите български колонии по света (ходил съм в някои) се носи духът на ефимерността, обречеността и разпада… Повечето от децата на емигрантите не само не се надуват с произхода си, но работят за неговото бързо заличаване с някакъв интеграционен бяс.

– Е, и какво – шубе те е, че ще изчезнем ли? – пита един дявол в мене. – К’во ти пука – римляните са изчезнали, древните гърци (днешните имат малко общо с онези) са изчезнали, да не говорим за апахите, за великите някога монголи. Така става – всичко си отива рано или късно, народите и езиците – също. Човекът си е човек навсякъде, независимо на какъв език говори – важното е да е сит, обут, облечен, да му е мирно и охолно… Така говори този глас, а знаем, че послъгва, щом звучи толкова убедително. Най-добре го знаят емигрантите.

Има една територия, върху която живееш, и една друга територия – в главата. Втората може да е на хиляди километри, но присъства – я със звук от пържене на мекици, я с поход на децата от махалата до близкия и забранен вир, я със сутрешното суетене на мама преди голям празник, я с контурите на малка гара и специфичния мирис около нея, я – ако щете – с любима псувня към съпротивляващия се на твоята представа за хармония свят…
Присъства и с мъчително сричаното в първото школо "Аз съм българче", или с две-три фотографии в читанките, в които се гледаш като в огледало, за да се мислиш като част от нещо по-голямо и вързано с тебе завинаги.

Без тези неща светът е по-монохромен, а остатъците от нас – с бая сирашки откъм вътрешна територия глави. И тук са ми въпросите към властта. Искам да я запитам тя взема ли достатъчно мерки, за да учат дяда Вазова потомците на Индустана и всички други, които сме така гостоприемно приели?
Инвестира ли достатъчно в най-важното за запазване на тази вътрешна територия – образованието?

Какви лесноти създава на многобройните българи от Молдавия, Украйна, Сърбия и други части на планетата, за да се заселят отново в родината-майка и да намерят тук препитание и покрив? (След като мнозина от тях го искат.)
Всяко четвърто дете у нас не завършва средно образование, твърди изследване на БАН. Над 40% от младежите между 15 и 24 години са пушачи, а 70% от учениците употребяват алкохол, 14% страдат от диабет, астма, хипертония, други хронични болести, 3.3% проституират.
А огромен процент просто не се раждат.
Та работата на властта е там – ако не може да увеличава числото на "Аз съм българче", да увеличава числото на тези, които го учат на чист български език.

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...