Антиклеветническата лига настоява Православните църкви да отстранят “антисемитизма” от литургията
Антиклеветническата лига, организация, основана през 1913 г., която се бори с антисемитизма, цитира декларация от независима група православни свещеници и интелектуалци, които призовават своите църкви да отхвърлят вековните отрицателни богословски позиции по отношение на евреите и юдаизма, включително позиции спрямо държавата Израел. Групата представя пет различни поместни православни църкви – Еладска, Украинска, Руска, Грузинска и Вселенската патриаршия. Някои от подписалите декларацията са проявили явно неподчинение към своите църковни водачи, според съобщения в медиите.
Ерик Грийнбърг, асоцииран директор на АКЛ по междурелигиозните въпроси, отбелязва, че в някои православни литургии все още се говори за евреите като за убийци на Христа и че някои пасхални богослужения съдържат призиви за разплата с евреите. Той отбелязва, че Римокатолическата църква и няколко протестантски църкви са отстранили антисемитските пасажи от своите литургии и че Ватиканът е отхвърлил обвинението срещу еврейския народ в богоубийство през 1965 г.
“Ние поздравяваме смелите свещеници и учени, които се стремят да избавят своите църкви от отровата на антисемитизма”, каза Грийнбърг. “Подкрепянето на тази декларация от страна на църковните водачи би спомогнало за изграждането на един по-положителен междурелигиозен диалог между православните християни и евреите и за нарастване на уважението към религията по света.”
Епископ Пол Питър Джесъп, директор по обществените дела за Диаспората на Украинската автокефална православна църква в САЩ, казва, че подкрепя кампанията на свещениците като жизненоважна за бъдещето на Православната църква.
“Църквата не е направила достатъчно, за да се справи с антисемитизма”, казва Джесъп, говорейки от свое име. “Литургията трябва да бъде изменена, за да се доближи повече до ученията на Христос.”
Декларацията от десет страници потвърждава вечната връзка между еврейския народ и земята на Израел и призовава за отхвърляне на богословието на замяната, което погрешно твърди, че Божият завет с еврейския народ не е вечен. “Време е да наречем антисемитизма един тежък грях против Бога и човека”, се казва в декларацията.