Светините в Севлиевско
от
· Православие.БГ
·
14/06/2007
Източник:
община Севлиево
Светините в Севлиевско представят няколко исторически епохи. Най-ранните паметници са от времето на ранното средновековие и имат голяма историческа стойност.
Археологическият музей на открито "Средновековен град и крепост Хоталич" е на 4 км северозападно от гр. Севлиево. Предшественик е на съвременния град. Създаден е в края на Х век върху основите на по-ранно византийско селище. Мощна крепост е отбранявала проломът на р. Росица от нападения на варварски племена от север и византийски войски от юг. Високи и здрави крепости стени и кули с 5 порти са обграждали площ от около 15 дка, където населението на града се укривало при опастност. Самият средновековен град се е състоял от 4 квартала с масивни каменни постройки – църкви, жилища, работилници. Обектът се поддържа от Община Севлиево и историческия музей като място за посещение.
В района на Севлиево се намира Батошевският мъжки манастир "Успение на Пресвета Богородица". Това е средновековен ставропигиален манастир. Възстановен е през 1836 година от севлиевски дарители, с красива каменна църква и олтар с икони на Станислав Доспевски и Захари Цанев. Олтара с дърворезба е дело на тревненски резбари – едно от най-добрите им творения. Реставриран от НИПК през 1970г., а през 2004 година тук е извършен основен ремонт на пътя към него по програма ФАР. манастирът е регистриран като архитектурно-исторически и художествен паметник на културата от национално значение.
Батошевският девически манастир „Въведение на Пресвета Богородица" се издига в центъра на с. Батошево – Севлиевска община, на 16 км от Севлиево. Той съществува от 40-те години на ХІХ век като метох , а от началото на ХХ век е самостоятелен манастир. В църквата има икони на Станислав Доспевски. Манастирът е известен с чудотворната си икона на Пресвета Богородица.
Църквата "Свети Пророк Илия" в гр. Севлиево e паметник на възрожденското изкуство.
Намира се в централната част на града. Датира от края на ХVІІ век, преустроена и разширена през 1834г. Иконостасът представлява един от шедьоврите на тревненските резбарска и иконописна школи. Иконостасът е регистриран като паметник на културата от национално значение.
Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>
Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>
Етикети: български манастириИсус Христосманастирмощипоклонникпоклоннически туризъмпоклонничествоправославен календарправославиепътуваниярелигиозен туризъмрелигия православиерилски манастиррождество христовоспасителяхриста спасителяХристиянствоцърковен календарчудотворни икони
Може да харесате още...