Нова сесия на Смесената комисия за богословски диалог започна в Равена; руската делегация напуска
Източници: EOREO, Vatican
Международната смесена комисия за православно-католически богословски диалог се събра на 8 октомври на пленарно заседание в италианския град Равена. Тя трябва да разгледа документа, подготвен още през 1980 година, на тема: Еклисиологически и канонически последици на светотайнственото естество на Църквата. Съборност и синодалност в Църквата. Това десето поред пленарно заседание ще продължи до 15 октомври.
Комисията, наброяваща по 30 души от двете страни, се води от митрополит Йоан Пергамски (Зизиулас) и кардинал Валтер Каспер. Поканени са православни представители от Константинополска, Антиохийска, Йерусалимска, Московска, Сръбска, Румънска и Българска патриаршии, от Църквите в Грузия, Кипър, Гърция, Полша, Албания, Чехия, Словакия, Финландия и Естония.
Вчера руската делегация, водена от епископ Иларион (Алфеев), представител на Московската патриаршия пред европейските институции в Брюксел, напусна заседанието на Смесената комисия заради присъствието сред православните делегати на представители на Естонската апостолическа църква, автономна юрисдикция в рамките на Вселенска патриаршия, която РПЦ не признава. Според сайта на Руската църква в Западна Европа, решението да се поканят нейни делегати е взето едностранно от митрополит Йоан Зизиулас, без това да бъде съгласувано с другите поместни Църкви.
Епископ Иларион заяви, че Московската патриаршия продължава да признава важността на диалога с Римокатолическата църква, но че едностранното решение да се допуснат на официалните заседания представителите на Естонската апостолическа църква, взето от Константинополската патриаршия, е неприемливо. Преговорите между епископ Иларион и митрополит Йоан останаха без резултат. Руският представител заяви, че е готов да се върне на заседанието на Комисията, доколкото Константинополската патриаршия преосмисли позицията си.