Изградиха параклис върху древна черква
Археологът Иван Христов от НИМ дава отчет на шефа си проф. Божидар Димитров за свършената работа в Состра т.г.
"Состра заслужава да бъде вписана в книгата на Гинес още сега. Тя е уникална. Никъде по света няма римска крепост, която да се разделя от жп линия и да е на петдесетина метра от главен асфалтиран път. В нея може влакът да спира и туристите да попадат направо от вагона сред един възроден античен свят. Това я прави бисер за културно-историческия туризъм у нас", заяви пред наш екип проф. Димитров.
Според него възкресението на Состра било възможно единствено поради общите усилия на НИМ и тримата му партньори от Троян – общината, Ротари клуб и Музея на занаятите. "Толкова ползотворно разбирателство между четири институции, каквото е нашето, може да се срещне изключително рядко в България днес. Благодарение на него е уредена както по-нататъшната съдба на находките, така и реставрацията, и консервацията на обекта", добави проф. Димитров.
По думите на д-р Иван Христов, от първата археологическа "копка" до днес от някогашният град на 17 римски мили южно от Ловеч (б.а.- 1 римска миля = 1482 м) били проучени: голяма крепост, цивилни селища, занаятчийски квартал, некрополи, пътища и по-малки улици. За тази година от 3 януари до края на октомври в Состра били инвестирани над 100 хиляди лева, от тях по 50 хиляди осигурили НИМ и община Троян. Средствата били вложени основно за: градеж на инфраструктура и на нов параклис върху руините на една от най-старите родни раннохристиянски църкви в местността Герговата черква; за купуването и отчуждаването на имоти; за разкриването на римски мавзолей, който през 1979 г. д-р Георги Китов проучил, а после засипал. Парите осигурили до 25 нови работни места, част от тях заели семейства от с. Ломец.
Тазгодишната работа по един от най-старите в Долна Мизия военен древноримски град ще трае до падането на снега. За 2008 г. на д-р Христов му трябвали нови 200 хил.лв., за да се разкрият отвсякъде всички стени и да се подобри инфообозначението в комплекса.
Крепостта Состра. Според отговорни родни археолози тя е сред малкото новоокрити у нас паметници, които заради богатите си културни пластове, не се нуждаят да им се притуря история, както е при Перперикон.
"Ще възстановим крепостните кули на височина до 12 м, а стените – около 10 м. Не знам кога, но ще стане. Честно казано, преди година изобщо не го вярвах, сега обаче – да!", призна археологът от НИМ.
© Снимки – Милен Нанков