Eгипет между миналото и бъдещето



 

Пътепис (част 2)

"Биде вечер, биде утро – ден втори" (Битие 1:8), но не от сътворението на света, а от нашата екскурзия в Египет и Синай. По програма имаме "манастирски ден" и трябва да разгледаме четири коптски обители в Уади Нитрун край пътя от Кайро за Александрия.

Утринният трафик в Кайро е кошмарен, с многочасови тягостни задръствания, в които автобусът пъпли като охлюв. Най-сетне напускаме чертите на града. Край пътя прелитат хиляди рекламни табла, поставени на всяка крачка. Египтяните строят нови градове извън пренаситената долина на Нил и пустинята постепенно се завоюва. В нея може да расте всичко, ако се полива.

Първият манастир е наименован на преп. Макарий Египетски – един от духовните исполини на ІV в. В началото на V в. манастирът е разорен от бедуини, а по-късно става коптски. Коптите се отделят от Православната църква, защото смятат, че Христос имал само една (божествена) природа, а не две (божествена и човешка). Днес те наброяват 58 милиона по целия свят, а в самия Египет са около 11 милиона. Самата обител е разположена сред огромна градина, засадена с палми, маслини, лозя и пр. В нея живеят 130 монаси и 700 работници, всички мъже. Тук също действа печатница, която публикува книги на арабски и английски език. Водата за пиене и поливане се вади от артезиански кладенци с дълбочина 100 м.

Манастир "Св. Макарий Египетски"

Главният храм е посветен на патрона на манастира св. Макарий. По библейски обичай при влизане в коптските църкви хората се събуват, както в джамиите. Храмът има три олтара, като високите иконостаси са изцяло дърворезбени. Икони и фрески няма. Литургическите книги са на два езика – коптски и арабски, но се служи само на арабски в 4 часа сутринта и 18 часа вечерта. Пее се твърде монотонно, като се използват някои инструменти – цимбали и барабани. Тук се поклонихме на мощите на св. пророк Елисей, св. Йоан Кръстител, св. Макарий. Втората църква е назована на 49 монаси, убити от номади през 449 г. Интересна особеност в много църкви и джамии са окачените щраусови яйца, които символизират съсредоточаването по време на молитва. Третата църква е на копския светец Схейрун. Обиколката завърши в добре обзаведения магазин на манастира.

Следващият манастир беше на св. Бишой, който също се подвизава през ІV в. Той е ученик на св. Памво и съученик на св. Йоан Колов (Къси). Христос му се явява два пъти – когато мие нозете на един странник и открива на тях раните от гвоздеите и когато, подобно на св. Христофор, трябва да пренесе старец през Нил. Манастирът е унищожаван досега четири пъти, но е оцелял. В него живеят 161 монаси и 200 работници. Включва осем църкви и резиденцията на коптския патриарх Шенуда ІІІ. В църквата "Св. Бишой" прави впечатление зиданият иконостас с два реда стенописни изображения. Тук се почитат мощите на патрона в отделен кивот. Зад олтара е разположен параклис, посветен на старозаветния патриарх Вениамин, от чийто род е и апостол Павел. Украсен е от фрески от ІХ век, а дървеният иконостас е издържан в ислямски стил. В трапезарията монасите ни дадоха скромен обед – чер хляб, зрял боб, халва и маджун, какъвто не бях вкусвал от дете.

Третият манастир "Суриан" ("Сирийски") се е родил от "Св. Бишой". Основан е през ІV в., а по-късно тук обитават сирийски иноци. В църквата, която се реставрира от Холандия, са запазени ценни фрески от VІІ и Х в. Тъй като коптското изкуство се отделя от византийското, то замръзва в развитието си и е доста по-примитивно. От храма през коридор се отива в старата трапезария, където около масата са поставени реалистични фигури на монаси от картон.

Четвъртият манастир "Ел Барамус" пази мощите на един монах-етиопец от ІV в. – св. Мойсей Мурин. Но той отказа да ни приеме, защото посетители се допускат само в събота и неделя. Използвахме случая, за да отидем в друг манастир "Св. Мина", който е близо до Александрия. Той е построен през 60-те години от предишния патриарх Кирил VІ с дарения на богатите копски търговци, пръснати по целия свят. Манастир за епикурейци, а не за аскети – огромен, пищен, модерен, облян от неонови светлини. Най-голямото му съкровище обаче са мощите на св. мъченик Мина, на които се поклонихме.

Манастир "Св. Мина"

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...