„Света София“ – отново църква?



grreporter.info

Група американци от гръцки произход, оглавявани от президента на Гръцко-Американския съюз Крис Спиру започват международна битка за възвръщането на религиозния характер на църквата "Света София" в Истанбул.

В сряда Крис Спиру е поканен във Вашингтон на публична дискусия по тази тема, организирана от Комисията по човешките права към Американския конгрес. Председателят на Комисията Том Лантос, конгресмен от Калифорния е един от хората, които подкрепят инициативата. Том Лантос е председател и на влиятелната Комисия по международните отношения на Американския конгрес, той е известен борец за защита на човешките права в света и международен посредник по различни спорни въпроси.

Целта на инициативния комитет е да се окаже международен натиск върху турското правителство, за да се възвърне религиозния характер на църквата Света София в Истанбул. В момента християнският храм официално е музей и в него се провеждат концерти, шоу програми, базари. Инициаторите на кампанията работят в сътрудничество с най-известните адвокатски кантори в света, за да изработят стратегията си.

"Следващата ни стъпка е да сезираме европейските институции", обяви Крис Спиру на пресконференция в Атина. Той припомни, че в света има два прецедента от подобен характер, когато църкви са възвръщали религиозния си характер. Една от тях е Кремълският катедрален храм, който е използван като музей, а втората е църква в Унгария.

Църквата Света София в Истанбул е построена през 537 година от Новата ера по времето на византийския император Юстинян. В продължение на почти 1000 години е била свято място за православните християни, които се стичали там, за да се молят на Господа.

Когато турците завземат Константинопол през 1453 година Света София е превърната в джамия, около която различни султани построяват 4 минарета. Свален е кръстът на купола й и е заменен с полумесец. Много от стенописите са повредени, много статуи свалени и изпочупени.

От началото на 20 век църквата е обявена за музей и в нея не се провеждат религиозни церемонии.

 

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...