Съветът за правата на човека към ООН прие резолюция срещу оскверняването на религиите
Point de bascule
Върховният орган за правата на човека на ООН прие в четвъртък резолюция, предложена от ислямските страни, които заявяват, че са дълбоко загрижени от оскверняването на религиите и призовават правителствата да го забранят. Европейският съюз оцени текстът като едностранчив, понеже се отнася основно до исляма.
Съветът за правата на човека към Обединените нации, който е доминиран от арабите и другите мюсюлмански страни, прие резолюцията с 21 на 10 гласа, въпреки несъгласието на Европа и Канада.
Страни от Европейския съюз, сред които Франция, Германия и Великобритания, гласуваха против. Преди това дипломатите от ЕС заявиха, че искат да сложат край на нарастващата световна тенденция за прокарването на закони срещу оскверняването на религиите, с които да се ограничава свободата на словото.
Текстът на резолюцията, който бе представен от Организацията на ислямската конференция „изразява дълбока загриженост от опитите да се идентифицира ислямът с тероризма, насилието и нарушаването на човешките права”.
Въпреки че текстът често се позовава на защитата на всички религии, единствената религия, за която се прецизира, че е атакувана, е ислямът, за който се говори в осем параграфа.
От името на ЕС словенският посланик Андрей Логар заяви, че органът на 27-те нации е ангажиран с толерантността, недискриминацията и свободата на вярата. Но вместо едностранчив подход би било по-добре да се започне диалог при взаимен респект.
Резолюцията „моли настоятелно държавите да вземат мерки за забрана на разпространението… на расистки и ксенофобски идеи” и на материали, подбуждащи към религиозна омраза. Тя призовава също така държавите да приемат закони, които да предпазват от омраза и дискриминация, произтичащи от оскверняването на религиите.
Натискът за предпазването на религиите от оскверняване не спря да се засилва, откакто датско списание публикува карикатури на Мохамед. Това предизвика вълнения в целия ислямски свят през 2006 година, при които десетки хора бяха убити. Публикуването на карикатура в друг шведски вестник миналата година доведе до нови протести на мюсюлманите.