Тържествено богослужение във Варненска епархия ще отбележи годишнина от морска битка



Църковното настоятелство при храм "Св. арх. Михаил" в село Българево, с благословението на Варненския и Великопреславски митрополит д-р Кирил, ви кани на тържествена Света Литургия в храма на 31 юли (събота) от 8. 30 ч. Литургията ще бъде отслужена от Варненския и Великопреславски митрополит д-р Кирил по повод 229 години от блестящата победа на руската ескадра над турския флот в сражението при нос Калиакра на 1 август 1791 г.

В храм "Св. Арх. Михаил", с. Българево, ще бъде пренесена частица от мощите на светия праведен Фьодор Ушаков.

На 31 юли 2005 г. в чест на събитията край нос Калиакра, в знак на братска християнска обич и в памет на това, че победата на светия праведен Фьодор Ушаков се помни и се почита в България, частица от неговите мощи беше дарена и тържествено пренесена от гр. Ярославл – Русия, до гр. Варна. Светите мощи се съхраняват в Морския храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец".

Адмиралът е роден на 24 февруари 1744 година в село Бурнаково, Ярославска област), в небогато дворянско семейство. Неговият баща Фьодор Игнатиевич Ушаков, е сержант от армията в оставка. Адмирал Ушаков завършва Морския кадетски корпус през 1766 година и служи в Балтийския флот. От 1769 година служи в Донската (Азовска) флотилия. Участва в Руско-турската война от 1768-1774 година.

От 1774 година командва фрегата. През 1780 година е назначен за командир на императоската яхта, но скоро се отказва от кариера на придворен. В периода 1780-1782 година е командир на линейния кораб „Виктор“, който охранява в Средиземно море руските търговски кораби от пиратските действия на английския флот.

В началото на Руско-турската война от 1787 година е командир на линейния кораб "Свети Павел“. При остров Тендра и нос Калиакра прибягва до създаването на нова маневрена тактика, която се отличава от приетата по това време линейна тактика.

През 1793 година е произведен в чин вицеадмирал. Показва образци на организация и взаимодействие между армията и флота. През 1800 година ескадрата на Ушаков се връща в Севастопол. Заслугите на Ушаков не били оценени от Александър I, който го назначава на второстепенна длъжност – главен командир на Балтийския гребен флот и началник на флотските команди в Санкт Петербург.

През 1807 година излиза в оставка. По време на Отечествената война от 1812 година Ушаков бил избран за началник на опълчението на Тамбовска губерния, но поради болест се отказва от длъжността.

Адмирал Ушаков умира на 14 октомври 1817 година в своето имение в село Мордовия. Погребан е в Санаксарския манастир в близост до град Темников.

Паметта на праведния Адмирал Ушаков се празнува в деня на неговата кончина – 2 (15) октомври и в деня на прославянето му 23 юли (5 август).

 

Щом сте вече тук…

Разчитаме на вашите дарения, за да поддържаме този сайт. За високото качество на материалите, които публикуваме тук, нашите сътрудници – преводачи, автори, редактори – заслужават справедливо заплащане за труда си. Можете да проследите актуалното състояние на даренията към всички програми и кампании на фондация „Покров Богородичен“ за текущата година от този линк >>>

Ако желаете да бъдете част от усилията на екипа да развиваме и поддържаме сайта, можете да станете редовен дарител на Православие.БГ в платформата Patreon >>>

лв.
Select Payment Method
Personal Info

Credit Card Info
This is a secure SSL encrypted payment.

Donation Total: 10,00 лв.

Следвайте ни
  
  
   

Може да харесате още...