Враца се сдоби със старостилна църква
Голям интерес сред врачани предизвика появата на малък параклис край Враца в близост до магазин “Технополис”. Няколко месеца се носеха слухове, че параклисът е гръцки; някои дори твърдяха, че за него се грижел живущ във Враца гражданин на южната ни съседка, който говорел сносен български език. Плъзна и мълвата, че строежът е на терен, който бил общински и е бил закупен от гръцкия гражданин.
Наша проверка установи съвсем друго. Оказа се, че малкият храм, носещ името “Св. св. Константин и Елена” е на Българската старостилна православна църква, която развива дейност във Враца още от началото на 90-те години на миналия век. Параклисчето е построено върху имот, който наистина е закупен от частно лице и има разрешително за строеж
Самият градеж е извършен с пари от дарения, съобщи енорийският свещеник отец Коста. Външната фасада още не е украсена, а и вътре има още работа. Сред традиционните православни икони видяхме и ликовете на св. Иван Рилски, покровител на българския народ, както и на светите братя Кирил и Методий.
Параклисчето е осветено от епископ Фотий, когото старостилците в България считат за свой архиерей и чието седалище е в София, на четвърти септември тази година.
Старостилната църква в България е регистрирана по Закона за вероизповеданията и е подчинена на гръцкия епископ Киприян. В началото на лятото група от тази общност премина под омофора на каноничния български патриарх и Светия Синод на БПЦ. Синодът от своя страна реши да приеме в каноничната църква чрез покаяние и миропомазание християни-старостилци, които желаят да се върнат в лоното на БПЦ.